banner39

İtalya'da 'Mali soruşturma' istifası

İtalya'da Kuzey Birliği Partisi'ndeki mali soruşturma, parti lideri Umberto Bossi'nin istifa etmesine yol açtı.

Avrupa 05.04.2012, 21:13 05.04.2012, 21:13
İtalya'da 'Mali soruşturma' istifası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'da kuzey ile güneyin ayrılması ve göçmen karşıtlığı tezlerini desteklemesiyle bilinen Kuzey Birliği Partisi'ne (Lega Nord) mali polis ve jandarma ekiplerince düzenlenen operasyon nedeniyle partinin kurucu lideri Umberto Bossi, genel sekreterlikten istifa ettiğini açıkladı.

1980'li yılların sonu, 90'lı yılların başında, İtalya'nın kuzeyinin, güneyden ayrılması tezinden hareketle Kuzey Birliği Partisi'ni kuran Umberto Bossi, mali polis tarafından son 2 gündür partisine yönelik yürütülen yolsuzluk operasyonu nedeniyle parti genel sekterliğinden istifa ettiğini duyurdu.

KBP'nin, Milano Via Bellerio adresinde bulunan genel merkezindeki yönetim kurulu toplantısında istifa kararını açıklayan Bossi'nin, kararını ''geri dönülmez'' olarak nitelediği ve partinin iyiliği için bir adım geri çekildiğini belirttiği vurgulandı. Bossi'nin, İtalya'da genel sekretere göre daha pasif rolde olan parti başkanlığına geçeceği de gelen haberler arasında yer aldı.

İstifa haberinin ardından çok sayıda taraftarının genel merkez önünde Bossi'ye destek vermek için toplandığı dile getirildi.

Partiyi, kongreye kadar bir dönem bakanlık yapmış olan Roberto Maroni, Roberto Calderoli ve Manuela Dal Lago'nun yöneteceği bildirildi.

Milano, Napoli, Reggio Calabria Cumhuriyet savcılıklarının ortak talimatıyla iki gün önce başlatılan soruşturmada, partinin mali işleri eski sorumlusu Francesco Belsito, "zimmete para geçirmek ve nitelikli dolandırıcılık" suçlamalarıyla inceleme altına alınmıştı. Belsito'nun partiye aktarılan kamu kaynaklarını, Bossi'nin oğlu Renzo ve KBP'li Senato Başkanvekili Rosy Mauro ile bazı kişilere verdiği iddia ediliyor.

Bossi'nin bugüne kadar liderliğini üstlendiği KBP, son 10 yıllık süreçte oylarını sürekli artırmış ve kurulan Silvio Berlusconi hükümetlerinin vazgeçilmez koalisyon ortağı olmuştu.

Uzmanlar, bu krizle Kuzey Birliği'nin oy kaybı yaşayabileceğini ileri sürdü.banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?