banner15

İtalya'da milyonlarca işçi genel greve gidiyor

İtalya'da bugün milyonlarca işçinin bir günlük genel greve katılması beklenirken; grev ile uçak seferleri iptal edildi, tren ve otobüs seferlerinin durması ve resmi dairelerin çoğunun kapalı olması planlanıyor

İtalya'da milyonlarca işçi genel greve gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'da bugün milyonlarca işçinin ülkenin en büyük işçi sendikası federasyonu CGIL'in ilan ettiği bir günlük genel greve katılması bekleniyor.

Grev nedeniyle uçak seferleri iptal edilirken, tren ve otobüs seferlerinin durması ve resmi dairelerin çoğunun kapalı olması planlanıyor.

İşten çıkarmaları kolaylaştıran yeni bir yasa teklifine öfkeyle tepki veren CGIL, hükümetin son kemer sıkma planlarını protesto ederek Başbakan Berlusconi'yi vergi kaçıranlara karşı daha sert önlemler almaya çağırdı.

Sol kanat CGIL'in ilan etttiği genel greve, daha küçük ve ılımlı sendika federasyonlarından destek gelmedi.

Bu sendikalar herkesin iş güvencesinin tehlikede olduğu bir dönemde işverenlere karşı greve gitmenin bir anlamı olmadığını savunuyorlar.

İtalya'nın euro bölgesindeki ortakları, Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki sağ kanat koalisyona kamu harcamalarının kısılması ve vergilerin artırılması için baskı uyguluyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya'nın ekonomik sorunları ile Yunanistan'ın durumu arasında benzerlik kurdu.

Dün piyasalarda İtalya'nın borçlanma maliyetinin biraz daha arttığı görüldü.

Berlusconi hükümeti, Avrupa Merkez Bankası'nın ısrarı üzerine normalde tatil dönemi olan Ağustos ayında çalışarak, yeni bir dizi kemer sıkma önlemini içeren yasa teklifi hazırladı.

Bu öneriler bu hafta parlamentonun onayına sunulacak.

Anketler, Başbakan Berlusconi'ye verilen kamuoyu desteğinin daha önce görülmedik seviyede düştüğüne işaret ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 12:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35