banner39

İtalya'da mülteciler için acil önlem çağrısı

İtalya, AB-Türkiye anlaşması sonrası mülteci akınının Libya üzerinden yoğunlaşması üzerine acil plan çağrısında bulundu.

Avrupa 01.06.2016, 12:50 01.06.2016, 12:50
İtalya'da mülteciler için acil önlem çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya-İtalya arasındaki mülteci akınının yoğunlaşmasının ardından İtalyan yetkililer harekete geçti. İtalya Göç Bakanlığı, ülkeye giriş yapan mültecilerin 110 ile dağıtılacağını ve sivil toplum örgütleri ile dini kurumlara önemli vazifeler düştüğünü açıkladı.

Yetkililere göre 2016 yılının ilk beş ayında 42 bin mülteci İtalya'ya giriş yapmış durumda. Avrupa'ya giriş kapısı olarak İtalya'yı kullanan mültecilerin İngiltere, Fransa ve Almanya'ya gitme arzusunda oldukları belirtiliyor.

2016 sonuna kadar 142 bin mültecinin İtalya'ya giriş yapmasını bekleniyor.

LİBYA-İTALYA ARASI MÜLTECİ ÖLÜMLERİ ARTIYOR

Yaz mevsiminin gelmesiyle Akdeniz'i geçip Avrupa'ya ulaşmaya çalışan mülteci ve göçmenlerin sayısı arttı. 2016 yılının ilk beş ayında ise iki bin 510 mülteci denizde boğularak hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) sözcülerinden William Spindler, geçen çarşamba günü batan teknede en az 100, perşembe günü yaşanan faciada da 550 kişinin kaybolduğu bilgisini verirken, cuma günü de 45 kişinin cesedinin İtalyan donanması tarafından denizden çıkarıldığını hatırlattı.

Spindler, “Çarşamba gününden itibaren 3 ayrı botta en az 700 kişinin öldüğünden endişe ediyoruz.” dedi.

Türkiye ile AB arasındaki anlaşma sonrası Ege'den Avrupa'ya geçişler azalsa da Afrika ülkelerindeki karışıklıklar nedeniyle evlerini terkeden mülteciler İtalya üzerinden Avrupa'ya geçmeye devam ediyor.

UNHCR verilerine göre 2016'nın ilk 5 ayında 200 binden fazla mülteci ve göçmen AB ülkelerine ulaştı.

Bu tehlikeli yolculukda 2 bin 510 kişi hayatını kaybetti ya da denizde kayboldu.

Geçen yıl Akdeniz ve Ege'de 3 bin 771 mülteci ve göçmen ölmüştü.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?