İtalya'da referandum gerilimi

İtalya'da gelecek ay yapılaca olan Anayasa referandumu öncesi ülkedeki gerilim artıyor. Ülkedeki yasama biçiminde köklü değişiklikler öngören anayasa reformunu protesto eden bir grup ile protestocular arasında arbede yaşandı.

İtalya'da referandum gerilimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya'da gelecek ay yapılacak Anayasa referandumu öncesinde, Floransa kentinde protestocu grup ile polis arasında arbede çıktı.

Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon iktidarının hazırladığı, yasama biçiminde köklü değişiklikler öngören anayasa reformu için yapılacak referanduma bir aydan az süre kala ülkede iç Gündem bu maddeyle ısınmaya başladı.

Milliyette yer alan habere göre, Başbakan Renzi'nin, Floransa Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde başlattığı Leopolda Forumu'nun bu yıl yapılan 7'ncisi, kentin meydan ve sokaklarında protesto edildi.

Adını organizasyona ev sahipliği yapılan tarihi istasyondan alan forumun ikinci günü, ülkede 4 Aralık'ta gerçekleştirilecek anayasa referandumunun gölgesinde kaldı.

İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, gün içinde referandum ve forum karşıtı grup ile polis arasında şehrin ana arterlerinden Cavour Caddesi ve San Marco Meydanı yakınlarında 3 sıcak temas yaşandı. Meşale, şişe ve ses bombası atan göstericilere polis, biber gazı ve coplu müdahaleyle karşılık verirken, arbedede aralarında 12 güvenlik görevlisi hafif yaralandı.

Göstericilerle güvenlik güçleri arasındaki olaylara forumdaki konuşmasında değinen Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, "anarşist" olarak nitelediği göstericilere sert çıkarak, "Protesto etmek bir haktır ancak bir şehri mahvetmek alçaklıktır. Bir mukayese yapmak tamam ama benim şehrimde ve demokratik bir ülkede şiddet kabul edilemez." dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 15:09
banner53
YORUM EKLE

banner39