banner15

İtalya'da referandumun ardından hükümet krizine doğru

Başbakan Renzi'nin bugün içerisinde istifasını sunmak için tekrar saraya çıkması bekleniyor

İtalya'da referandumun ardından hükümet krizine doğru

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya’da dünkü referandumun ardından istifa edeceğini açıklayan Başbakan Matteo Renzi, sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüştü.

İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, bugün öğleden sonra kendisinin ve kabinesinin istifasını sunmak üzere cumhurbaşkanına gideceğini açıklayan Renzi’nin, sabah saatlerinde Quirinale Sarayı’ndaydı.

Renzi’nin görüşmede istifasını sunmadığı ancak ikilinin yaklaşık 1 saatlik bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Cumhurbaşkanı ve başbakanın mevcut siyasi durumu ele aldıkları tahmin ediliyor.

Başbakan Renzi’nin, bugün içerisinde bakanlar kurulunu toplaması ardından istifaları sunmak üzere yine saraya çıkması bekleniyor.

YENİ BAŞBAKAN KİM OLACAK?

Öte yandan, basında başbakan adaylarına yönelik tahminler başladı.

Mattarella’nın uzlaşmacı isimlerden Ekonomi Bakanı Pier Carlo Padoan ya da Senato Başkanı Pietro Grasso yönetiminde ülkeyi erken seçime ya da 15 ay sonra planlanan seçimlere götürebilecek bir hükümetin kurulmasını isteyebielceği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Mattarella’nın siyasi istişareler sonucunda vereceği karar, ülkenin siyasi ve mali istikrarı ve AB ile olan ilişkileri açısından büyük önem taşıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 17:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48