İtalya'da sığınmacılardan protesto yürüyüşü | FOTO

İtalya’da emniyet güçlerinin hafta içinde sığınmacıları kaldıkları yerden güç kullanarak çıkartmaya çalışmasına, sığınmacılar ve onlara destek veren sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi

İtalya'da sığınmacılardan protesto yürüyüşü | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başkent Roma'daki Esquilino Meydanı’nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi, polisin geçen cumartesi ve perşembe günü Indipendenza Meydanı'nda ve meydandaki metruk binada kalan 100 kadar sığınmacıyı çıkartmak için yaptığı sert müdahaleyi protesto etti. 

Yürüyüş sırasında protestocular, "Biz tehlikeli insanlar değiliz, yasalız" yazılı dövizler taşırken, devletin kendilerine teröristmiş gibi davranmak yerine kalacak bir yer vermesi gerektiği yönünde slogan attı.

Yürüyüşe polisin müdahalesine maruz kalan sığınmacıların yanı sıra çok sayıda İtalyan sivil toplum kuruluşu da destek verdi.

Protesto yürüyüşüne katılan Bangladeşli Akhtar, "Biz düzen istiyoruz herkes için, kalacak yer, bir ev, oturum izni, bir iş istiyoruz." dedi.

Katılımcılardan ismini vermek istemeyen bir Romen ise polis tarafından dışarı atılanlardan olduğunu ifade ederek İtalyan devletinden kendileri için bir düzenleme yapmasını ve iş istediklerini söyledi.

"Sınırları değil insanları koruyun" sloganıyla sığınmacıların protestosuna destek veren "Baobab Experience" isimli sivil toplum kuruluşu lideri Roberto Viviani de yaptığı açıklamada, Indipendenza Meydanı'nda şiddet gören sığınmacılara destek için toplandıklarını dile getirerek şöyle konuştu:

"Roma’da, sığınmacılara yönelik politikada ciddi bir acil durum söz konusu. Normal biçimde yüzleşilmesi gereken sosyal problemlerle kamu düzeni sorunuymuş gibi gündem yaratılarak güvenlik güçleriyle üzerine gidiliyor. Sosyal sorunlara ne zaman polis kullanılsa siyaset hiçbir şey yapmıyor."

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2017, 11:06
banner53
YORUM EKLE

banner39