İtalya'da tansiyon yükseliyor!

İtalya'da politik gerilimin piyasaları yeniden olumsuz etkilemeye başladı.

İtalya'da tansiyon yükseliyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya’da Letta hükümeti seçimlerden bu yana rahat nefes alamadı. Berlusconi’nin cezaya çarptırılması sonrasında hükümetin akıbeti konusundan soru işaretleri doğmuştu.

İtalya’nın eski lideri Berlusconi, partisinin parlamentodan çıkartılması halinde hükümeti çökerteceği yönünde yaptığı açıklamalar şantaj olarak nitelenirken merkez sol bu şantajı reddetti.

Yapılan açıklamalarda Ekim ayından yapılacak oylamanın önemli bir kırılma noktası olduğu kaydedilirken 2011’de koltuğunu teknokrat hükümete bırakan Berlusconi ve partisi koalisyondan çıkartılmalarının düşünülemez olduğunu belirtti. Letta ise hükümeti dağıtma düşüncesinin delilik olduğunu dile getirdi. 

Letta tarihi zirvelerdeki işsizliği düşürme için reformlara hız vermeye çalışırken hükümetin tehdit edilmesini eleştirdi.

Dış piyasalarda gelişen ülkelere yaşanan çalkantı takip edilirken İtalya’da politik geriliminde artması ile İtalyan hisseleri yüzde 2.5 düşüş gösterdi.

İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinde faiz oranı 4 baz puan artışla yüzde 4.36’ya yükselirken İspanya’da faiz oranı 3 baz puan artışla yüzde 4.49 seviyesinde.

Ülkenin en büyük bankası UniCredit SpA yüzde 3.5 geriledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 19:45
banner53
YORUM EKLE

banner39