banner15

İtalya'da yeni hükümet işbaşı yaptı

Gentiloni, Başbakanlık'ta yapılan geleneksel zil değiştirme töreniyle görevini Renzi'den devraldı

İtalya'da yeni hükümet işbaşı yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya'da yeni hükümeti kuran Paolo Gentiloni, selefi Matteo Renzi'den başbakanlık görevini resmen devraldı.

Ülkede 4 Aralık'ta yapılan anayasa referandumunun ardından başbakanlıktan istifa eden Matteo Renzi'nin yerine Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Paolo Gentiloni, dün akşam saatlerinde cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale'ye giderek yeni kabine listesini sundu. Mattarella'nın onayını alan Gentiloni, daha sonra 64. İtalya Hükümeti'ni kamuoyuna açıkladı.

Başbakan Gentiloni ve bakanların Cumhurbaşkanı Mattarella huzurunda tek tek yemin ederek görevlerine başladığının kaydedildiği Anadolu Ajansı’nın haberine göre, yemin töreninin son bölümünde yeni başbakan ve kabine üyeleri, Mattarella ile toplu fotoğraf çektirdi.

Cumhurbaşkanlığı'ndaki törenin ardından Gentiloni ve bakanlar, devir teslim töreni için Başbakanlık binasına geçti.

Gentiloni, başbakanlık sarayı Chigi'nin avlusunda resmi törenle karşılandıktan sonra selefi Matteo Renzi ile kameralar önünde bir araya geldi. Halef selef bir süre baş başa görüştükten sonra tekrar basının karşısına çıkarak, ülkede adet olduğu üzere devir teslimin simgesi olan geleneksel zil değiştirme törenini gerçekleştirdi.

Renzi, eski çalışma arkadaşını yeni görevinden dolayı kutlayarak, zili Gentiloni'ye devretti. Eski Başbakan Renzi, bu sırada "Amatrice" yazan spor montunu açtı ve yeni hükümete, geçen ağustos ayında 300 kişinin ölümüne neden olan Amatrice'deki deprem felaketinin mağdurlarının unutulmaması mesajını verdi.

Matteo Renzi, Başbakanlık binasından, Gentiloni ve başbakanlık çalışanlarının alkışları ve resmi törenle uğurlandı. Bunun ardından yeni kabine, Başbakan Gentiloni'nin zili çalmasıyla ilk toplantısını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 09:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48