banner39

İtalya'da yeni şike dalgası

İtalya'da futbol soruşturmasının başındaki savcı, Serie A'da maçlara müdahale eden bir Macar grubun söz konusu olduğunu söyledi

Avrupa 28.05.2012, 15:55 28.05.2012, 15:55
İtalya'da yeni şike dalgası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalyan futbolunun bu sezon sık sık yaşadığı şike dalgalarına bu sabah bir yenisi eklendi. Son dalgada, gözaltına alma, ev hapsi gibi 19 savcılık kararı açıklandı.

Soruşturmayı yürüten ve son dalgadaki kararların mimarı olan Cremona Cumhuriyet Başsavcısı Roberto Di Martino, düzenlediği basın toplantısında, "Serie A'da maçlara müdahale eden bir Macar grup söz konusu. Bari-Sampdoria, Lazio-Lecce, Lazio-Genoa maçları üzerinde duruyoruz. Siena da inceleme altında, ancak hepsini söyleyemem" dedi.

Soruşturma kapsamındaki tüm maçların 2010-2011 sezonuna ilişkin olduğunu dile getiren savcı, milli takım kampında sadece bir oyuncunun (Criscito) odasının arandığını, şu an için başka bir oyuncunun bu soruşturmada yer almasının söz konusu olmadığını ifade etti.

ŞİKEDE SON DALGA

Cremona Savcısı Roberto Di Martino'nun geçen yıl Haziran'da başlattığı ''LastBet'' isimli şike soruşturmasının bugün gerçekleşen son dalgasında, 14 kişinin gözaltına alınması, 3 kişinin ev hapsinde tutulması, 2 kişinin de mahkemeye katılması olmak üzere toplam 19 kişi için savcılık kararı çıktı.

30 kişi için de arama kararı çıktığı belirtildi.

Gözaltına alınanlardan 10'unun eski Serie A, Serie B, Lega Pro (Üçüncü Lig) oyuncuları olduğu ve aralarında Macaristan vatandaşlarının da bulunduğu bildirildi.

Gözaltına alınanlar arasında Lazio takım kaptanı Stefano Mauri'nin bulunması dikkati çekerken, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası hazırlıklarını Coverciano'daki milli takım kampında takımıyla birlikte sürdüren Domenico Criscito'nun da kamptaki odası arandı. Criscito'nun takım arkadaşı Giuseppe Sculli ile 10 Mayıs 2011 günü biri Boşnak, 2 Genoa takımının taraftar grubu lideriyle yaptığı görüşmeden şüphelenildiği gelen haberler arasında yer aldı.

Eski Genoalı futbolcu Omar Milanetto'nun da gözaltına alınanlar arasında olduğu kaydedildi.

Savcılığın arama kararından etkilenenlerden arasında, bu sezon Juventus'u Serie A'da şampiyonluğa ulaştıran genç teknik adam Antonio Conte de var. Conte'nin 2010-2011 sezonunda Siena'yı çalıştırdığı döneme ilişkin sorgulandığı ve evinin arandığı basına yansıdı.

Son şike dalgasında gündeme gelen Macar grubun, bu şike soruşturmasının ilk gününden bu yana var olan Singapur merkezli ''Eng Tan Seet'' isimli uluslararası bahis şebekesiyle ilişkili olduğu yorumları yapılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?