banner39

İtalya'da yüksek hızlı tren karşıtlarına hapis

İtalya’da şiddet içeren protesto eylemleri düzenledikleri iddiasıyla yargılanan 47 sanık 4,5 yıla varan hapis cezalarına çarptırıldı

Avrupa 28.01.2015, 00:59 28.01.2015, 07:22
İtalya'da yüksek hızlı tren karşıtlarına hapis

İtalya'nın Torino kenti ile Fransa'nın Lyon kenti arasına yapılan yüksek hızlı tren hattı inşaatına yönelik 2011 yılında gerçekleştirilen şiddetli protesto eylemleri nedeniyle 47 sanığa, 4,5 yıla varan hapis cezaları verildi.

Torino'da iki seneyi aşkındır devam eden 2011 yılındaki yüksek hızlı tren karşıtlarının (NO TAV) yol açtığı şiddet eylemlerine ilişkin dava bugün sonuçlandı. 

Mahkemenin açıkladığı karara göre, kamu görevlilerine şiddet uygulamak ve hasara yol açmaktan yargılanan sanıklardan 47'si 4,5  yıla varan hapis cezalarına çarptırıldı. 6 sanık ise beraat etti. 

Ülkenin kuzeybatısındaki Torino kenti yakınlarındaki Val di Susa ve Chiomonte arasında kalan mevzilerde 27 Haziran-3 Temmuz 2011 arasında yaşanan şiddet eylemleri nedeniyle savcılık iddianamesinde sorumlular hakkında çeşitli sürelerde hapis cezaları istenmişti.

Kararın açıklanması sonrasında mahkeme dışında bekleyen sanıkların yakınları, "Utanın", "Bu bir siyasi süreç" diye bağırırken, "Bella ciao" şarkısını söyleyerek tepkilerini dile getirdi.

Savunma avukatları ise kararı, orantısız olarak değerlendirdi.

Yüksek hızlı tren karşıtlarının oluşturduğu NO TAV hareketinin lideri Alberto Perino da kararın adaletten çok intikam içerdiğini savundu. 

Kararı değerlendiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Maurizio Lupi, kararın sağduyu ve hukuku üstün kılar nitelikte olduğunu belirterek, "Bir şantiyeye baskın yapmak, güvenlik güçlerine saldırmak, aralarında emniyet güçlerinin de olduğu 180 kişinin yaralanmasına yol açmak, normal muhalif bir gösteri değil, bir suçtur" dedi.

2011 yılının yaz aylarında gerçekleşen protesto eylemlerinde göstericilerin yüksek hızlı trene, iki kent arasındaki ulaşım süresini kısaltacak 57 kilometrelik tünelin geçeceği güzergahta daha önce tespit edilen uranyum ve amyant kaynaklarının insan sağlığını olumsuz etkilemesinden ötürü karşı çıktığı belirtiliyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?