banner15

İtalya'da zeytinyağı skandalı

Dünyanın en büyük ikinci zeytinyağı üreticisi İtalya'da en büyük 7 zeytinyağı şirketi hakkında düşük kaliteli ürünleri yüksek kaliteli sızma etiketiyle satma iddiasıyla soruşturma açıldı

İtalya'da zeytinyağı skandalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci zeytinyağı üreticisi İtalya, büyük bir gıda skandalı ile çalkalanıyor. Ülkedeki en büyük 7 zeytinyağı şirketi hakkında düşük kaliteli zeytinyağlarını yüksek kaliteli sızma zeytinyağı etiketiyle sattığı iddiasıyla soruşturma açıldı.

Habertürk'ün haberine göre üreticilere yanlış etiketle sattıkları şişe başına 6 bin TL para cezası verilmesi gündemde. Skandal, mayıs ayında yerel bir tüketici dergisince ortaya çıkarılmıştı. Tarım bakanlığı da konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Tüketici derneklerinden uzmanların da katıldığı testlerde 20 markadan 9'unun düşük kalitede olduğu tespit edilmişti. Sızma zeytinyağının litresi 26 TL, doğal zeytinyağının litresi ise 15 TL'den satılıyor.

İtalya Maliye Bakanı Maurizio Martina, soruşturmanın tüketicilerin ve binlerce dürüst zeytinyağı üreticisinin haklarının korunması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Maurizio Martina, 2014 yılında yapılan 6 bini aşkın denetimde 10 milyon Euro değerinde zeytinyağına el koyduklarını hatırlattı.

İtalyan tüketici derneği Federconsumatori‘nin başkanı Rosario Trefiletti de "Bu üçkâğıtçılık. Yalnızca tüketicilere değil, tüm ülkeye ve İtalyan ürünlerinin imajına verdiği zarar çok büyük" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35