banner15

İtalya'daki depremde ölü sayısı 120'ye çıktı

İtalya'da dün gece meydana gelen depremde ölü sayısı 120 oldu

İtalya'daki depremde ölü sayısı 120'ye çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya’nın orta bölgesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 120’ye çıktığı belirtildi.

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’ne (INGV) göre depremin merkez üssü, başkent Roma’nın 110 kilometre kuzeybatısında yer alan Rieti kentine bağlı Accumoli kasabası.

Yerel saatle 03.36 sıralarında, yerin 4 kilometre altında meydana geldiği kaydedilen ve Rimini’den Napoli’ye kadar geniş bir alanda hissedilen sarsıntıdan en çok etkilenen ise, bölgedeki 2 bin 500 nüfuslu Amatrice kasabası oldu.

Amatrice Belediye Başkanı Sergio Perozzi, ilk açıklamalarında, kasabadaki hasarın çok büyük olduğunu, "Yolların hepsi kapandı. Kasabanın yarısı artık yok, yıkıldı. Bu tam bir dram. Enkaz altında kalanlar var " sözleriyle ifade etti.

Perozzi, yardım ekiplerinin uzun süre ulaşmadığını da belirtirken, “Bu bir felaket. Kurtarma çalışmalarını biz yapmaya çalışıyoruz, ancak elektriğimiz yok, telefonlar çekmiyor. Yardım ekipleri hala ulaşmadı” diye konuştu.

Aktarılanlara göre, kasabaya ilk yardım ekipleri, depremden yaklaşık 3 saat sonra ulaştı. Perozzi, enkaz altında kalan bir aileden yaşam belirtisi alınamadığını da söyledi. Yardım ekiplerinin ulaşmaması üzerine enkaz altında kalanları kurtarmaya çalışan vatandaşlar, bir çocuk ve annenin yardım çığlıklarını duyduklarını ve elleriyle onları çıkarmaya çalıştıklarını aktardı.Halen enkaz altında kalanlar ve yaralılar olduğu belirtiliyor.
Accumoli kasabasında da yıkılan binalar olduğu bildiriliyor.
Büyük sarsıntının ardından bölgede 5.4 ve 5.1 ile daha az şiddette olmak üzere bir dizi sarsıntı daha kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 21:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35