İtalya'daki sellerde ölü sayısı 9'a yükseldi

İtalya'da 2 gün içerisinde sel ve heyelanda ölenlerin sayısı 9’a yükseldi

İtalya'daki sellerde ölü sayısı 9'a yükseldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya’nın İsviçre sınırı yakınında bulunan Lugano kasabasında etkili olan yağışlar 4 kişinin daha ölümüne neden oldu. Ülkede 2 gün içerisinde sel ve heyelanda ölenlerin sayısı 9’u buldu. 

İsviçre, Fransa ve İtalya’nın sınır kesimlerinde bir süreden bu yana etkili olan aşırı yağışlar sel baskınları ve heyelanlara yol açarken, İtalya’nın Lugano kasabasında heyelan sonucu 4 kişi öldü. İtalya ve Avrupa ülkelerinde sel ve heyelan haberleri geniş yer aldı. Cenova kenti yakınlarında da otomobilinin sulara kapılmaması için aracının yanına giderek yerini değiştirmek isterken sele kapılan 1 kişinin de akıbetinden haber alınamadı. 

İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde etkili olan sağanak yağışların heyelana yol açarken burada da 2 kişi öldü. Böylece 2 gün içerisinde İtalya’da ölenlerin sayısı 9’a ulaştı. Fransa’nın İtalya sınırına yakın bölgede sele kapılan bir otomobilde 5 kişi ölmüştü. 

İtalya’nın Cenova kenti yakınlarında 147 hanede 320 kişinin yaşadığı bölgede etkili olan heyelan karayolunu da tahrip edince bölgeye karayolu ile ulaşım kesildi. Po Nehri’ndeki su miktarı büyük ölçüde artarken bölgedeki hidroelektrik santralinin gölü tamamen doldu. Barajdan kontrollü su bırakılmasına çalışıldığı ifade edildi.

Yağışların bölgede yol açtığı hasarın 5 milyon euro’yu aştığı belirtildi. Bölgede oturanlar bütün eşyalarının çamura bulandığını kullanılamaz hale geldiğini, temizlik çalışmalarının en iyimser tahminle 1 ayı bulabileceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 10:53
banner53
YORUM EKLE

banner39