İtalya'dan Almanya'ya Yunanistan tepkisi: Yeter!

İtalyan Başbakan Renzi, Almanya'nın Yunanistan'a karşı tavrını sert bir dille eleştirdi.

Avrupa 13.07.2015, 11:38 13.07.2015, 11:38
İtalya'dan Almanya'ya Yunanistan tepkisi: Yeter!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalyan Başbakan Matteo Renzi, Yunanistan'la mutlaka bir uzlaşma sağlanmasını istediğini ve Almanya'nın tutumunun doğru olmadığını belirterek sert bir dille eleştirdi. 'Il Messagero' gazetesinin bildirdiğine göre Renzi, 'Şimdi sağlıklı bir insan aklıyla hareket edilmeli ve bir anlaşma yapılmalı.' dedi.

Cumartesi günü Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın geçici olarak Avro Grubundan çıkarılabileceğini gündeme getirmişti.

Gazetenin haberinde İtalyan Başbakan Renzi'nin, Almanya'yı muhatab alarak, İtalya'nın Yunanistan'ın Avrodan çıkarılmasını istemediğini söylediği kaydedildi. Gazetede Renzi'nin şu sözlerine yer verildi: 'Almanya'ya söylüyorum, İtalya Yunanistan'ın Avro'dan çıkmasını istemiyor. Yeter artık'.

Yunan Başbakan Alexis Çipras'ın reform tekliflerini sunmasından sonra, şimdi Avro Grubu üyelerinin uzlaşma sağlaması gerekiyor. Gazetede ayrıca Renzi'nin, 'Yunanistan tüm taleplerinden vazgeçtiği halde, bir Avrupa ortağının bu şekilde rencide edilmesi tasavvur edilemez.' şeklindeki sözlerine de yer verildi. İtalyan hükümet sözcüsünden Renzi'nin bu ifadeleri onaylanmadı.

İtalyan Maliye Bakanı Pietro Carlo Padoan, Yunanistan'la anlaşmaya en büyük engelin güvensizlik olduğunu belirterek, Yunan Parlamentosuna Pazartesi gününden itibaren tedbir kararları alması çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?