banner39

İtalya'dan Libya'ya müdahale sinyali

BM davetlisi olarak geçen hafta Libya'daki arabuluculuk görüşmelerine katılan İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, ülkede istikrar kendiliğinden sağlanmazsa BM kararı ile karadan müdahale edeceklerini açıkladı

Avrupa 05.08.2015, 11:37 05.08.2015, 12:22
İtalya'dan Libya'ya müdahale sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, BM arabulucusu Bernardino Leon ile birlikte Trablus Genel Ulusal Kongre (GNC) liderleri ile görüşmek üzere geçtiğimiz cuma günü Cezayir'e gitti.

Libya'ya toprak müdahalesi yapılması ile ilgili söylentiler hakkında İtalyan Bakan uluslararası meşruiyet çerçevesinde kalarak, Libya makamlarının isteği doğrultusunda BM kararı ile Libya'ya müdahelemiz gerekirse üzerimize düşeni en güçlü şekilde yaparız.dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni Trablus hükümeti ile uzlaşmalarının mümkün olduğunu söyledi.

Farnesina haber sitesinin haberine göre Gentiloni, "Libya'nın kaderi Libyalılara bağlı"dedi.

" Müzakereler ile anlaşma sağlanmaz ise istikrarın dışardan empoze edilmesi imkansız. Amacımız her durumda anlaşmayı teşvik etmek. Libyalılar kendi ülkelerinin kaderini konusunda karar vermek zorundalar." dedi.

Gentiloni, Birleşmiş Milletler'in Libya'daki arabuluculuk faaliyetlerini desteklediklerini vurgulayarak, "Ancak bir orta yol bulmak mümkün olmazsa daha fazlasını yapmak için meseleyi BM ile birlikte ele almak gerekir. İtalya uluslararası meşruiyeti olan bir bağlamda savaşmaya hazırdır" diye konuştu.

Gentiloni "Barış sürecini desteklemek için BM elçisinin davetini memnuniyetle kabul ettim. Müzakerelerde İtalya'nın katılımının yararlı olacağına inanıyorum." dedi.

KAÇIRILAN İTALYANLAR

Trablus'ta kaçırılan 4 İtalyan vatandaşı ile ilgili sorulara "İstihbarat düzeyinde herkesle işbirliği halindeyiz. Şantajdan çok siyasi amaçlarla örgütlerce kaçırıldıklarını düşünüyoruz." açıklamasında bulundu.

Libya'da ekonominin bel kemiğini oluşturan Trablus'taki İtalya Büyükelçiliğinin Şubat ayında kapatılması ile ilgili sorulan sorulara Gentiloni " Büyükelçiliği güvenlik nedeniyle kapattık ama Libya'yı terk etmedik" dedi.

İNSAN TİCARETİ

Avrupa ve NATO ile birlikte Libya'daki insan kaçakçılığı sorunu ile başlatılan Deniz misyonu kapsamında çalışmalarımız devam ediyor.

Muammer Kaddafi yönetiminin 2011'de devrilmesinden bu yana kaos yaşanan Libya, göçmen trajedisi nedeniyle de İtalya'nın dış politika öncelikleri arasında yer alıyor.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?