banner15

İtalya'dan 'mülteci operasyonlarını durdurma' resti

İtalya, AB'nin kendisine destek vermemesi durumunda mültecileri kurtarma operasyonlarına son vereceğini açıkladı

İtalya'dan 'mülteci operasyonlarını durdurma' resti

İtalya, 'mültecileri kurtarma operasyonu konusunda' AB'den destek istiyor. Ülkenin 'göç limanı' olan Pozzalo'da açıklama yapan İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, AB'nin yardım etmemesi halinde, Akdeniz'de savaş gemileriyle mültecileri kurtarma operasyonlarına son verebileceklerini söyledi.

İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, yaptığı açıklama Avrupa Birliği'nin yardım etmemesi halinde, Akdeniz'de savaş gemileriyle mültecileri kurtarma operasyonlarına son verebileceklerini söyledi.

Son aylarda mültecilerin getirildiği Sicilya’nın Pozzallo limanında açıklamayı yapan İtalyan İçişleri Bakanı Alfano, "Akdeniz sınırında AB devreye girmezse, İtalya çekilir ve AB'ye kıtaya koruma görevini yerine getirmesini söyler. Hayat kurtarmaya devam edeceğiz ama bunu tek başına yapamayız ve Libya'da uluslararası toplum tarafından oluşturulan istikrarsızlıkla yalnız baş edemeyiz" dedi.

Hafta sonunda Libya'nın 65 kilometre açıklarında şişme botla İtalya'nın Lampedusa adasına geçmeye çalışan en az 39 kişi boğularak can vermişti.

Geçen Ekim'de de Lampedusa açıklarında bir geminin batması sonucu 360 mülteci ölmüştü.

Alfano’nun açıklamasından kısa bir süre sonra bir Kuveyt petrol tankeri Sicilya'ya 356 mülteci daha getirdi.

İtalyan medyası, Kuveyt bandıralı tanker tarafından kurtarılarak bu limana getirilen göçmenlerin Suriye, Lübnan, Mısır, Somali ve Fas vatandaşları olduğunu bildirdi. İtalyan savaş gemilerinin de başka noktalarda 200 göçmeni kurtardığı belirtiliyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 11:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48