banner39

İtalya'dan Peşmerge'ye özel eğitim

Bir grup Peşmerge'yi İtalya'ya getirerek eğitim veren İtalyan hükümeti, Erbil'de de bir eğitim merkezi açmaya hazırlanıyor

Avrupa 25.10.2014, 10:02 25.10.2014, 10:02
İtalya'dan Peşmerge'ye özel eğitim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya, IŞİD örgütü ile daha etkili mücadele edebilmesi için Kuzey Irak’tan götürülen peşmergelere askeri eğitim vermeyi sürdürürken, Kürt bölgesindeki Erbil kentinde askeri eğitim merkezi açma hazırlıklarını arttırdı.

İtalya Genelkurmay Başkanı Luigi Bineli Mantelli, Kuzey Irak’taki Peşmerge güçlerini gönderdikleri silahlar konusunda eğitme kararı aldıklarını söyledi. İtalya’nın çağrısı üzerine 10 peşmerge, 18 Ekim’de 2 haftalığına koalisyon güçleri tarafından gönderilen askeri teçhizatın eğitimini almak üzere İtalya’ya gitti.

Kuzey Irak’tan yayın yapan Rudaw TV, peşmergelerin eğitim gördüğü İtalya Piyade Okulu’nun Komutanı Giovanni Manione ile röportaj yaparken eğitimi ekrana getirdi. Peşmergeleri ziyaret eden İtalya Genelkurmay Başkanı Luigi Binelli Mantelli, Peşmerge Güçleri’nin dünya adına IŞİD’e karşı savaşmasını çok önemsediklerini ve bunun gurur verici olduğunu söyledi. Mantelli, “Peşmergeleri Erbil’de açacağımız merkezde gönderdiğimiz silahlar konusunda eğitmemiz lazım” dedi.

Teorik dersler alan peşmergelerin, İtalya Piyade Okulu’nda, MG52 ve M2 ağır silahı eğitiminin yanı sıra yakın çatışma eğitimini de aldığı açıklandı. İtalya’nın Erbil’e 280 askeri danışman ve eğitmen göndereceği ayrıca 2 predatör tipi insansız uçak ile uçakların havada benzin ikmali yapmasını sağlayan bir KC-767 tanker uçağını da burada konuşlandıracağı açıklandı.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?