banner15

İtalya'dan Rusya'nın çağrısına destek

İtalya Başbakanı Renzi, Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı Rusya’nın önerisi doğrultusunda “büyük koalisyon” kurulması fikrinin doğru bir öneri olduğunu söyledi.

İtalya'dan Rusya'nın çağrısına destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, SKYTG 24 kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

IŞİD’i Adolf Hitler’e benzeten ve İkinci Dünya Savaşı sırasında ona karşı kurulan geniş koalisyonun bir benzerinin IŞİD için yapılmasını öneren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e destek veren Renzi, “Rusya’nın IŞİD’e karşı büyük koalisyon önerisi yerinde, doğru bir öneri” dedi.

Sığınmacı kriziyle teröristlerin de eski kıtaya geldiği teorisine karşılık sınırları kapatmaya ihtiyaç olmadığını söyleyen Renzi, “Bütün her şeyin göçmen sorunu olduğunu söylemek kolay bir şey. Bu böyle bir şey değil. Bu tabii ki dikkatsiz olmamız anlamına da gelmez ama bugün görüyoruz ki teröristler uçakla geliyor. Botla gelmiyorlar” dedi.

Terör örgütü IŞİD’in zaman zaman propaganda araçlarında Vatikan’ın hedef olarak gösterildiğine işaret eden Renzi, bütün Avrupa ülkelerinin aynı riski taşıdığını dile getirdi.

Başbakan Renzi, ABD güçlerinin IŞİD'in infaz videolarında görülen "Cihatçı John" lakaplı militanı Muhammed Emwazi'yi hedef alan hava saldırısında İtalya’nın da rolü olduğunu belirtti. 

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da Floransa’da katıldığı toplantıda, Paris’teki saldırıları küresel savaş çıkarma adımı olarak gördüğünü, buna karşı birlik halinde olmaları gerektiğini ifade etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 23:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35