banner39

İtalyan gazetesinden Merkel'e hakaret

Eski İtalyan Başbakan Berlusconi'nin kardeşi Paolo Berlusconi'ye ait bir gazete Merkel'i Hitler'e benzetti, İtalya'nın da AB'ye değil Almanya'ya bağlı olduğu yönünde yorum yaptı.

Avrupa 04.08.2012, 15:02 04.08.2012, 15:22
İtalyan gazetesinden Merkel'e hakaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalyan gazetesi 'Il Giornale', Alman Başbakan Angela Merkel'in sağ elini kaldırdığı bir resmini manşete alarak, Hitler zamanındaki selamlama şekline benzetti. Bununla da yetinmeyen gazete başlığında, Almanya'nın nazi dönemindeki '3. Reich' (3. Devlet) ismini hatırlatacak bir şekilde şimdiki Almanya'yı '4. Reich' olarak adlandırdı. Resimaltı yazısında ise Hitler'in övüldüğü 'Heil Hitler' (yaşasın Hitler) şeklindeki selamı hatırlatan 'Heil Angela' ibaresini kullandı.

Konuyla ilgili yazılan makalede 'Merkel'in ve Almanya'nın 'hayır'ı, bizi ve Avrupa'yı dize getiriyor.' yorumu yapıldı. Almanya'nın Avrupa Merkez Bankası tarafından borçlu ülkelerin devlet tahvillerini almasına karşı çıkması dile getirilerek, 'Almanya kazandı, İtalya, Avrupa ve Avro kaybetti.' denildi.

Almanya ile birlikte Finlandiya ve Hollanda da Avrupa Merkez Bankasının devlet tahvilleri satın almasına karşı çıkıyor. ABD ve İngiltere başta olmak üzere Avro krizindeki borçlu ülkeler krizden kurtulmak için bu uygulamanın mutlaka yapılmasından yana. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Perşembe günü verdiği demeçte, şimdilik böyle bir uygulamaya gerek olmadığını, ancak borçlu ülkelerden devlet tahvilleri satın alınmasını kategorik olarak ihtimal dışı bırakmadığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?