banner39

İtalyan mafyasına ikinci operasyon

1992'de mafyaya savaş açan İtalya'da 20 yıl sonra eski içişleri ve adalet bakanlarının mafya ile anlaştığı ortaya çıktı

Avrupa 23.06.2012, 13:33 23.06.2012, 13:33
İtalyan mafyasına ikinci operasyon

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'da 1992-1993 arasında devlet içindeki Gladyo yapılanmasını ortaya çıkaran Temiz Eller Operasyonu'na paralel olarak Palermo'da mafyaya karşı başlatılan davada ikinci raunt 20 yıl sonra geldi.

Saba'ın bildirdiğine göre, Palermo anti-mafya savcıları tarafından yürütülen soruşturmada eski İtalyan içişleri ve adalet bakanları ile üst düzey bürokratların o dönem mafya ile anlaşma yaptığı ortaya çıktı. Savcıların yaptığı tahkikatlar ve telefon dinlemeleri sonucunda, yeniden sorguya alınan bürokratlar mafya-devlet arasında bir anlaşmanın yapıldığını itiraf ettiler. Ünlü anti-mafya savcısı Giovanni Falcone'nin yakaladığı mafya babalarının 1992'de müebbet hapis cezası almaları, politika dünyasının Sicilya'daki referansı sayılan Palermo Belediye Başkanı Salvo Lima'nın öldürülmesi ile sonuçlanmıştı.

Bu olayla mafya,devlet ile var olan 40 yıllık anlaşmasını bozdu. Mafyanın intikam listesinde bakanlar ve eski Başbakan Giulio Andreotti de vardı. Palermolu savcılar, Andreotti'nin emniyetin şefleri aracılığı ile mafya ile yeni bir anlaşma sağlamak için harekete geçtiğini öne sürüyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?