banner39

İtalyan mahkemesinden Almanya'ya karşı dava açma izni

Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinin 2012'de şahısların dava açmasını yasaklamasına rağmen, İtalyan Anayasa Mahkemesi, nazi kurbanlarının Almanya'ya karşı dava açmasına izin verdi.

Avrupa 24.10.2014, 11:51 24.10.2014, 11:51
İtalyan mahkemesinden Almanya'ya karşı dava açma izni

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi 3 Şubat 2012'de bir karar alarak, İtalyan Anayasa Mahkemesinin kişilere, nazi savaş suçları nedeniyle dava açma hakkı vermesini, devletlerin dokunulmazlığını ihlal ettiği gerekçesiyle iptal etmişti.

Ancak şimdi İtalyan Anayasa Mahkemesi yargıçları, başka nedenlere dayanarak, İkinci Dünya Savaşında nazilerin İtalya'da işlediği savaş suçlarından dolayı mağdur olan kişilere Almanya'ya karşı dava açma iznini yeniden verdi. İtalyan mahkemesi, işlenen suçların savaş suçu ya da insanlığa karşı işlenmiş bir suç olması halinde devlet dokunulmazlığının geçerli olmadığı kararına vardı.

Anayasa Mahkemesinin kararına dayanan birçok İtalyan mahkemeleri, 1943 ile 1945 yılları arasında Almanların işgali sırasında mağdur olanlar tarafından açılan tazminat davalarını kabul etti.

Nazi birlikleri İtalya'yı işgal ettikleri sırada binlerce sivili katletmiş, yaklaşık 600 bin İtalyan askeri de, nazi Almanyası tarafından işgal edilen topraklarda bulunan çalışma kamplarına götürülerek zorla çalıştırılmıştı.

Almanya, İtalyan Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karara henüz bir tepki göstermedi. Konuyla ilgili olarak Alman Dışişleri Bakanlığından gelen açıklamada, mahkeme kararının gözden geçirildiği, ayrıca Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinin de Almanya'nın bu konudaki hukuku tavrını onayladığı bildirildi. İtalyan basınında yeralan haberlerde ise Anayasa Mahkemesinin kararının tarihi bir gelişme olduğu ve Uluslar arası camianın seyirci kalamayacağı yorumları yapıldı.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?