banner39

İtalya'nın darbe sonrası kehaneti Türk kadınlarını kızdırdı

İtalyan gazetesinin darbe sonrası Türkiye'deki kadınların zorla başlarını örteceklerini öne sürmesine tepkiler büyüyor

Avrupa 29.07.2016, 17:17 29.07.2016, 17:45
İtalya'nın darbe sonrası kehaneti Türk kadınlarını kızdırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yaşanan darbe girişimi sonrası Türkiye’nin İslamileşme yoluna girdiği, artık kadınların baskı altında olduğu ve başörtüsüz sokağa çıkamayacağına ilişkin İtalyan basınında yer alan mesnetsiz haberlere, hem Türk hem de İtalyan kadınlar isyan etti.

La Repubblica gazetesi geçen hafta, “Türkiye’de İslam fanatikleri: Şimdi tüm kadınlar başörtüsü takacak” başlıklı bir habere imza attı.

15 Temmuz sonrası İstanbul sokaklarından izlenimlerini aktaran Türkiye uzmanı muhabir Marco Ansaldo, Beşiktaş’ta sakallı adamların Batılı tarzda giyinen kızlara laf atarak, bunların onların iyi günleri olduğunu, yakında hepsinin başörtüsü takmak zorunda kalacaklarını söylediklerini öne sürdü.

Ansaldo ayrıca, darbeyi protesto edenlerin sürekli tekbir getirdiğine de vurgu yaparak, İslami bir devlete doğru gidildiğini öne sürdü.

Bu haberden alıntı yapan İl Giornale gazetesi ise, “Erdoğan hayranları övünüyor: Kadınlara başörtüsünü empoze edeceğiz” başlığıyla bir haber yayımladı.

Bunun yanı sıra birçok İtalyan yayın organı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, darbe teşebbüsünü fırsat bilerek başkanlık sistemini getirdikten sonra ülkeyi İslamileştireceği ve kadınların artık başörtüsüz sokağa çıkamayacağı yönünde haberler yayımladı.

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN İTALYAN VE TÜRK KADINLAR KIZGIN

Bunun üzerine Türkiye’de yaşayan 96 İtalyan, Türk ya da hem İtalyan hem Türk 96 kadın, Corriere della Sera gazetesine bir mektup göndererek, gerçeği yansıtmadığını belirttikleri bu haberlere öfkesini ifade etti.

Facebook’taki “Italiane in Turchia (Türkiye’deki İtalyan kadınlar)” grubu adına İtalyan dili ve kültürü öğretmeni Deniz Görgülü’nün kaleme aldığı mektupta, 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’nin her cephede görünür bir şekilde İtalyan basınının saldırısına uğradığı belirtildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü