banner15

İtalyanlardan Charlie Hebdo'ya suç duyurusu

İtalya depremini konu aldığı karikatürleri büyük tepki çeken Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo hakkında suç duyurusunda bulunuldu

İtalyanlardan Charlie Hebdo'ya suç duyurusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo hakkında, İtalya'da meydana gelen ve 294 kişinin hayatını kaybettiği depremle ilgili karikatürleri nedeniyle depremden en çok zarar gören yerleşim birimi Amatrice Belediyesi suç duyurusunda bulundu.

Rieti kentinde savcılığa suç duyurusunda bulunan Amatrice Belediyesinin avukatı Mario Cicchetti, karikatürlerin doğal bir afet sonrası hayatını kaybedenlerin anısına saygısızlık olduğunu belirterek çizimlerde kullanılan dilin deprem kurbanları hakkında anlamsız, kabul edilemez ve korkunç iftiralar olduğunu aktardı.

İtalyan basınında geniş yer alan suç duyurusunda Fransız mizah dergisinin iki defa benzer hakareti tekrarlayan çizimleri kullandığı ifade ediliyor ve bunun doğal bir afette hayatını kaybedenlerin anısına ve İtalya yönetimine hakaret olarak görüldüğü vurgulanıyor.

24 Ağustos'ta meydana gelen deprem sonrası Charlie Hebdo dergisinde Feliz imzasıyla yayınlanan karikatürde yaralılar, İtalyan makarnalarına; yıkılan bina ve molozların altında kalanlar ise İtalyanların ünlü yemeği kat kat hamurdan yapılan lazanyaya benzetilmişti. Bu durum büyük tepkiye yol açmıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2016, 21:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35