İtalyanların AB'ye güveni giderek azalıyor

İtalya'da yapılan bir ankete göre İtalyan halkının çoğunluğunun AB'ye olan güveni azaldı.

İtalyanların AB'ye güveni giderek azalıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'da 'Instituts Ipsos Italia' isimli araştırma kurumu tarafından yapılan bir ankete göre İtalyan halkının yüzde 72'si, AB'nin üye ülkeleri birleştirmeyi sağlayacak ve sorunları ortadan kaldıracak çözüm yolları bulamadığını düşünüyor. İtalyanların çoğunluğu, Yunanistan'daki gelişmeler gözönüne alındığında AB kurumlarının gözle görülür bir zaafiyet yaşadığı kanaatini taşıyor. Yalnızca yüzde 14'ü gelişmelere olumlu bakıyor.

Ipsos Başkanı Nando Pagnoncelli, anket sonuçlarının yayınlandığı 'Corriere della Sera' isimli gazeteye verdiği demeçte, Yunan Başbakan Alexis Çipras'ın referandum talebini, AB kurumlarına karşı ciddi bir meydan okuma olarak değerlendirdi.

Pagnoncelli, Yunanistan krizinin İtalyan halkı arasında AB'ye ve takip ettiği Uluslar arası poltikiya olan güvenin büyük oranda azalmasına neden olduğunu belirterek, İtalyan halkının yüzde 54'ünün, Ocak ayında Çipras'ın seçim zaferinden büyük memnunluk duyduğunu hatırlattı. Zira Yunanistan'da tasarruf programlarına karşı çıkanların kazanmasının, İtalyan halkı arasında da sert tasarruf tedbirlerinin yumuşatılması için umut kaynağı olduğunu vurguladı.

İtalya'da yapılan araştırmada, AB'ye olan güvenin genelde azalmasının, AB'nin finans ve ekonomik sorunlara yoğunlaşarak, işsizlik, eğitim, sağlık, emeklilik, çevre ve göç gibi önemli problemleri ihmal etmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Pagnoncelli, Avrupa'nın güçlü politikacılarında cesaret ve politik irade eksikliği bulunduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 11:50
banner53
YORUM EKLE

banner39