banner39

İzlandalı korsanlar iktidara yürüyor

İzlanda’da yarın yapılacak parlamento seçimlerinin en güçlü adaylarından biri Korsan Parti olarak öne çıkıyor. Genel seçim kararı alındığından bu yana Korsan Parti İzlanda anketlerde birinci parti olarak görülüyor

Avrupa 28.10.2016, 12:41 28.10.2016, 14:43
İzlandalı korsanlar iktidara yürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa'da 10 yıl önce kurulan Korsan Partiler'in İzlanda kolu iktidara yürüyor. Yarın yapılacak parlamento seçimlerindeki yoklamalarına göre dört yıl önce kurulan Korsan Parti’nin seçimlerden birinci çıkması bekleniyor.

Avrupalı kaynaklar, Korsan Parti’nin yüzde 20 ile 25 arasında bir seçmen desteğine sahip olacağını belirtiyor. Dün bir araya gelen muhalefetteki dört partinin temsilcileri seçimlerden sonra İzlanda’da hükümeti kurmak için işbirliği yapmak istediklerini açıkladı.

Korsan Parti’nin yanı sıra Sol-Yeşiller Hareketi, Aydınlık Gelecek ve Sosyal Demokrat İttifak partilerinin ortak toplantısından sonra Korsan Parti kurucularından ve partinin bugün parlamentoda temsil edilen üç üyesinden biri olan Birgitta Jónsdóttir Facebook sayfasında son durumu “harika zamanlar” olarak niteledi.

İzlanda toplumu, 2008 yılındaki finans krizi ve ardından zamanın başbakanı İlerleme Partisi Başkanı Sigmundur David Gunnlaugsson’un eşinin üzerinde vergi cenneti Panama’da şirket sahibi olduğunun ortaya çıkmasından sonra parlamentodaki yerleşik partilere güvenlerini kaybetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü