banner39

İzzetbegoviç, Van Rompuy ile görüştü

AB Konseyi Başkanı Van Rompuy ile görüşen Bosna Hersek Üçlü Devlet Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, ''Hükümeti 15 ayda kurduk, umarım bir sonrakini 15 günde kurarız'' dedi.BRÜKSEL (A.A) - Bosna Hersek Üçlü Devlet Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından basına konuşan İzzetbegoviç, AB üyeliği konusundaki kararlılıklarını vurgulayarak ''Şimdi süreci hızlandırmamız gerekiyor çünkü geride kaldık, 15 ay kıpırdayamadık'' dedi. Son 2 ayda siyasi krizi aşma noktasında kaydettikleri önemli ilerlemelere rağmen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Bosna Hersek'te Boşnak, Sırp ve Hırvatlar dışındakilerin de parlamentoya ve devlet başkanlığı konseyine seçilebilmelerine yönelik kararını (Sejdic ve Finci kararı) uygulamakta başarısız olduklarını belirten İzzetbegoviç, ''Aslında çaba gösterdik ama sonuç alamadık. Çok karmaşık bir konu. Felç olmak ve yeni hayal kırıklıkları yaşamak istemiyoruz'' diye konuştu. Bosna Hersek'teki merkeziyetçilik ve ademi merkeziyetçilik tartışmalarını geride bırakarak entegrasyon üzerinde yoğunlaşılması çağrısında bulunan İzzetbegoviç, ''Avrupalılar bizden tek ses olmamızı istiyor. Devlet Başkanlığı Konseyi'nde birkaç gün önce üzerinde uzlaştığımız çalışma planında, bütün kurumları kapsayacak koordinasyon mekanizması oluşturarak AB karşısında tek ses olabilmek var'' ifadesini kullandı.İzzetbegoviç, ülkede son 2 ayda sağladıkları ilerlemelerin dış müdahalelerle elde edilmediğini ve Bosnalıların ürünü olduğunu vurguladı.Bakir İzzetbegoviç, ''Hükümeti 15 ayda kurabildik, umarım bir sonrakini 15 günde kurarız'' dedi.Brüksel temasları kapsamında Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, AB Genişleme Komiseri Stefan Füle, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'la da görüşen İzzetbegoviç, aday ülke statüsü için AB'ye resmi başvuruyu haziran ayında yapacaklarını belirterek bu konuda siyasi destek istedi.

Avrupa 21.03.2012, 21:08 21.03.2012, 21:08
İzzetbegoviç, Van Rompuy ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna Hersek Üçlü Devlet Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından basına konuşan İzzetbegoviç, AB üyeliği konusundaki kararlılıklarını vurgulayarak ''Şimdi süreci hızlandırmamız gerekiyor çünkü geride kaldık, 15 ay kıpırdayamadık'' dedi.

Son 2 ayda siyasi krizi aşma noktasında kaydettikleri önemli ilerlemelere rağmen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Bosna Hersek'te Boşnak, Sırp ve Hırvatlar dışındakilerin de parlamentoya ve devlet başkanlığı konseyine seçilebilmelerine yönelik kararını (Sejdic ve Finci kararı) uygulamakta başarısız olduklarını belirten İzzetbegoviç, ''Aslında çaba gösterdik ama sonuç alamadık. Çok karmaşık bir konu. Felç olmak ve yeni hayal kırıklıkları yaşamak istemiyoruz'' diye konuştu.

Bosna Hersek'teki merkeziyetçilik ve ademi merkeziyetçilik tartışmalarını geride bırakarak entegrasyon üzerinde yoğunlaşılması çağrısında bulunan İzzetbegoviç, ''Avrupalılar bizden tek ses olmamızı istiyor. Devlet Başkanlığı Konseyi'nde birkaç gün önce üzerinde uzlaştığımız çalışma planında, bütün kurumları kapsayacak koordinasyon mekanizması oluşturarak AB karşısında tek ses olabilmek var'' ifadesini kullandı.

İzzetbegoviç, ülkede son 2 ayda sağladıkları ilerlemelerin dış müdahalelerle elde edilmediğini ve Bosnalıların ürünü olduğunu vurguladı.

Bakir İzzetbegoviç, ''Hükümeti 15 ayda kurabildik, umarım bir sonrakini 15 günde kurarız'' dedi.

Brüksel temasları kapsamında Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, AB Genişleme Komiseri Stefan Füle, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'la da görüşen İzzetbegoviç, aday ülke statüsü için AB'ye resmi başvuruyu haziran ayında yapacaklarını belirterek bu konuda siyasi destek istedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?