banner15

Jamala Rus vatandaşlığını reddetti

2016 Eurovisiyon’u kazanan Jamala Kırım’a dönme ve Rusya vatandaşı olma teklifini reddetti

Jamala Rus vatandaşlığını reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2016 Eurovision’u kazanan Kırım Türkü Jamala’nın Kırım’a dönme ve Rusya vatandaşı olma teklifini reddettiği bildirildi.

Rus Korrespondent gazetesi, Kırım'ın şu andaki Rus yanlısı hükümeti Jamala’ya kısa bir zaman önce Rus vatandaşlığını ve eve dönmeyi önerdiğini ancak Jamala'nın teklifi reddettiği yazdı.

Eurovision-2016 şarkı yarışmasında Ukrayna'yı temsil eden ve yarışmayı kazanan Kırım Tatar halkının temsicisi Jamala, Kırım başbakan yardımcısı Georgy Muradov’un Rus vatandaşlığına geçme ve eve dönme teklifini reddetti. Jamala bir ülkenin vatandaşı olduğunu ve diğerine ihtiyaç duymadığını açıkladı. 

Eurovision-2016 şarkı yarışmasını kazanan Jamala’ya Ukrayna devlet başkanı Petro Poroşenko Halk Sanatçısı ünvanını verdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı, Jamala’nın galibiyetinin Kırım Tatarlarının yanı sıra tüm Ukraynalılar için büyük önem taşıdığını söyledi.

Aynı gün, Ukrayna milliyetçi Svoboda partisi üyeleri Igor Tokovenko ve Irina Farion Jamala’yı etnik olarak Ukraynalı olmadığı için protesto etti.

Jamala'nın Eurovision şarkı yarışmasında söylediği şarkının sözleri, 1944 yılında meydana gelen Kırım Tatarlarının sürgününü yaşayan anneannesi Nazylhan'ın anlattıklarından oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 15:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48