banner39

Julian Assange tutuklanabilir

İngiliz polisi: Assange'ın Ekvador'a sığınma talebi şartlı tahliye koşullarını ihlaldir, tutuklanabilir"

Avrupa 20.06.2012, 16:49 20.06.2012, 16:49
Julian Assange tutuklanabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz polisi, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiğini ve tutuklanabileceğini bildirdi.

Şartlı tahliye koşulları arasında yerel saatle 22.00 ile 08.00 arasında mahkemeye bildirdiği arkadaşı Vaughan Smith'in Norfolk'taki evinde bulunması gereken Assange, dün geceyi Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde geçirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da konuya ilişkin, Assange'ın Ekvador Büyükelçiliğinde, yabancı bir ülkenin toprağında olduğu, dolayısıyla İngiliz polisinin müdahalede bulunamayacağı açıklamasında bulundu. Açıklamada, "Bu durumu Ekvador yetkilileriyle en kısa zamanda çözmeye çalışacağız" denildi.

İngiliz basını, Assange'ın sığınma talebinin Ekvador tarafından reddedilmesi durumunda, Büyükelçilikten ayrılmak zorunda kalacağını ve İngiliz polisinin Wikileaks'in kurucusunu tutuklayacağını bildiriyor.

Assange dün Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınarak, siyasi iltica talebinde bulunmuştu. Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patina da ülkesinin Assange'ın talebini değerlendirdiğini söylemişti.

İsveç'te iki kadına tecavüz etmekle suçlanan Assange'ın, bu ülkeye iadesine karar verilmişti. İngiltere'deki Anayasa Mahkemesi geçen hafta Assange'ın, davanın yeniden açılması yönündeki talebini reddetmişti.

İngiltere'de yaklaşık 1,5 yıldır ev hapsinde bulunan ve birçok defa hakim karşısına çıkan Assange, İsveç'e iade edilmesi halinde, ABD'ye gönderilmekten ve bu ülkede ölüm cezası almaktan korkuyor. Assange, hakkındaki tecavüz iddialarını reddediyor ve suçlamaların "siyasi" olduğunu savunuyor.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?