banner15

Kaçakçılardan darbe girişimcilerine Yunanistan çözümü

Türkiye'den Yunanistan'a oradan da Avrupa'nın diğer ülkelerine kaçmak isteyen darbe girişimcilerinin kıyıdan hız botuyla alınarak, açıktaki motor yata taşındığı, buradan da turist gibi dikkat çekmeden Yunan adalarına geçtiği açıklandı

Kaçakçılardan darbe girişimcilerine Yunanistan çözümü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yurtdışına kaçak yollarla gitmek isteyenlerin Yunanistan İstanköy Adası'na geçmesini sağlayan organizatörlerin, yeni yöntemler geliştirdiği ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde Bodrum'dan umut yolculuğuna çıkan mültecilere geçiş için aracılık eden organizatörler yakalandı. Organizatörlerin dikkat çekmemek için mültecileri turist gibi hız botuyla açıktaki motor yata taşıdığı ortaya çıktı. Sahilden hız botuyla mültecileri turist gibi açıktaki 'Medusa' adlı lüks motor yata taşıyan organizatörler ise geçtiğimiz günlerde Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı. Yeni yöntemin fiyatı 750-1250 Euro arası değişirken, daha az dikkat çektiği için kullanıldığı ortaya çıktı.

"DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA ARTTI"

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Ege kıyılarından Yunan adalarına mülteci sayısının 15 Temmuz öncesiyle kıyaslandığında yüzde yüz arttığını belirten Basmane Mülteci Dayanışma Platformu Üyesi Yalçın Yanık, 'Şu anda Ege kıyılarını kullanarak ortalama 75-100 kişi arası mülteci her gün Yunan Adaları'na geçiş yapıyor. Bu bilgiyi ise Göç İdaresi'ndeki bir çalışandan aldık. Mültecilerin kıyıdan hız botuyla alınıp, açıktaki motor yata taşınması ve turist gibi dikkat çekmeden Yunan Adaları'na geçiş yapması yeni ortaya çıktı.

Bu yeni yöntemle geçişler daha da artacak. Çünkü bu yeni yöntemle mültecilerin yakalanma riski daha da azalıyor ve geçiş yapmak isteyenlerin yığılması azalıyor. İzmir'deki mülteciler fırsatını bulduklarında Avrupa'ya gitmek istiyor. Nedenini sorduğumuzda ise ülkelerinde savaştan kaçtıklarını ama Türkiye'de de açlık ve yoksullukla savaştıklarını söylüyorlar. O nedenle de Avrupa çare olarak görülüyor. Bir umut olarak çıktıkları yolculukla ise göz göre göre ölüm seçiliyor' ifadelerini kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2016, 09:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35