banner39

Kaçakların yeni hedefi Bulgaristan

Avrupa'ya geçmek için daha önce Yunanistan'a giden kaçaklar, bu ülkenin sert önlemler alması üzerine Bulgaristan'a yöneldi

Avrupa 09.11.2012, 14:59 09.11.2012, 14:59
Kaçakların yeni hedefi Bulgaristan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın Türkiye sınırında aldığı önlemler kaçakları Bulgaristan tarafına yöneltti. Avrupa ülkelerine geçmek için yola çıkan binlerce kişi, Türkiye'nin Yunanistan'a kara sınırı bulunan Edirne'ye geliyor. Buradan yaklaşık 13 kilometrelik Karaağaç sınır bölgesi ile Meriç Nehri'nden geçmeyi başaran kaçaklar Yunanistan'a ulaşıyor.

Binlerce kişinin asker, polis ve gümrük görevlileri tarafından yakalanmasına rağmen kaçakların bir bölümü geçmeyi başarıyor. Kaçakların geçişini önlemek amacıyla Yunanistan bir takım önlemleri hayata geçirmeye başladı. Türkiye tarafından sınır polisi görevlendiren Yunanistan, aynı zamanda tel örgü çekerek geçişlere karşı önlem aldı. Kamera ve helikopter destekli yapılan kontroller kaçakların güzergah değiştirmesine neden oldu.

Edirne'de görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan kaçakların son zamanlarda Bulgaristan sınırına yöneldiğine dikkat çekti. Bunda Yunanistan'ın aldığı önlemlerin etkili olduğunu belirten Ceylan, sınırda yakalanan kaçakların barınmaevinde misafir edildiğini kaydetti.

Türkiye'de diplomatik temsilcilikleri bulunan ülkelerin vatandaşlarını geri gönderdiklerini anlatan Ceylan, kaçakların sınırda yakalanmaları kadar Türkiye'ye girişleri üzerinde durulması gerektiğini vurguladı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?