banner15

Kaçırılan AGİT gözlemcilerinden haber alınamıyor

Ukrayna'da seçim öncesi AGİT tarafından görevlendirilen biri Türk dört gözlemci Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından kaçırıldı, dört gözlemciden 20 gündür haber yok

Kaçırılan AGİT gözlemcilerinden haber alınamıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) bağlı olarak Ukrayna'nın doğusunda görev yapan dört gözlemciden 20 gündür haber alınamıyor. Gözlemcilerin Rusya yanlıları tarafından kaçırıldığı belirtilirken birisinin Türkiye vatandaşı olduğu açıklanmıştı. Dışişleri Bakanlığı, kaçırılan Türkün adını Mehmet Kılıç olarak duyurmuştu.

Rusya yanlıları, gözlemcilerin casus oldukları zannıyla alıkonulduklarını ve yakında serbest bırakılacaklarını açıklamıştı ancak aradan 20 gün geçmesine rağmen serbest bırakılmadılar. Gözlemcilerin medyada gündeme getirilmemesi de şaşkınlıkla karşılanıyor.

Slavyansk kentini kontrol eden ayrılıkçıların lideri Vyaçeslav Ponomaryev, Mayıs yaı sonunda yaptığı açıklamada biri Türk olan 4 AGİT gözlemcisinin ellerinde olduğunu söylemişti.

Ponomaryev, “Onları bir süre için hiçbir yere gitmemeleri konusunda uyarmıştık. Ancak onlar bu uyarıya karşın ayrılıkçıların kontrol ettiği bir bölgeye gitmeye kalkıştı. Elbette gözaltına alınırlar. Kim oldukları, nereye ve neden gittikleri konularını aydınlattıktan sonra onları serbest bırakacağız.” demişti.

Kaçırılan diğer gözlemcilerin Estonyalı, İsviçreli ve Danimarkalı olduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 17:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48