banner39

banner35

Kaçma ihtimali olan DEAŞ'lılar için Putin'den istihbarat teklifi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Türkiye'nin Suriye'deki harekatı neticesinde esir alınmış olan DEAŞ militanları kaçabilir. Ankara'nın bu durumu kontrolü altına alıp alamayacağı konusunda emin değilim" açıklamasını yaptı.

Avrupa 11.10.2019, 15:22
Kaçma ihtimali olan DEAŞ'lılar için Putin'den istihbarat teklifi

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'daki bir toplantı kapsamında açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Putin, "Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ militanlarının bir araya toplanmış olduğu bölgeler bulunuyor. Şimdiye dek onların gardiyanlığını Kürt askeri oluşumlar yapıyordu. Şimdiyse Türk ordusu bu bölgeye giriyor, Kürtler söz konusu kampları bırakıyor. Bunun neticesinde onlar da (DEAŞ üyeleri) kaçabilir" dedi ve ekledi: "Türk ordusunun bu durumu çabucak kontrolü altına alıp alamayacağından emin değilim."

Putin, Rus istihbaratına göre Barış Pınarı Harekatı'nın odağında olan söz konusu bölgelerde, eski Sovyetler Birliği cumhuriyerlerinin vatandaşları da dahil olmak üzere binlerce militan bulunduğunu belirtti.

Putin, "(DEAŞ üyelerinin tutuldukları hapishanelerden ve kamplardan kaçması ihtimali ile) ortaya çıkmış olan bu yeni tehdidi bastırmak için istihbarat servislerimizin kaynaklarını seferber etmemiz gerekiyor" vurgusunu yaptı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?