banner39

Kaddafi ile Blair arasında 'radikal' pazarlık!

Kaddafi'nin devrilmeden önce Tony Blair ile yaklaşık bir buçuk saat boyunca pazarlık yaptığı ortaya çıktı

Avrupa 08.01.2016, 15:35 08.01.2016, 17:15
Kaddafi ile Blair arasında 'radikal' pazarlık!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi ile İngiltere eski başbakanı Blair arasında iktidarını korumak adına pazarlıklar yapıldığı öğrenildi. Tony Blair'in dönemin Libya lideri Kaddafi ile 25 Şubat 2011'de yaptığı 75 dakikalik telefon konuşmaları yazılı olarak İngiliz basınında yayınlandı.

İngiltere basını Libya'nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi'nin, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ile yaptığı bir görüşmede, hükümetinin devrilmesine izin verilmesi hâlinde 'radikal' grupların Avrupa'ya saldıracağı konusunda uyarıda bulunduğunu yazdı.

Telegraph'ın haberine göre, 'Arap Baharı' olarak adlandırılan halk ayaklanmalarının ülkesine sıçramasının ardından, hükümetinin devrilmesinden altı ay önce Blair ile yaptığı telefon görüşmesinde Kaddafi, "Cihatçılar Akdeniz'i kontrol etmek istiyor. Bunun ardından Avrupa'ya saldıracaklar" dedi.

"Bu bir cihat hâli. Silahları var ve sokaktaki insanları terörize ediyorlar" diye devam eden Kaddafi, "Onlara (cihatçılara) akıl erdirmek mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Bir diğer konuşmada ise Blair Kaddafi'yi istifa etmesi için ikna etmeye çalıştı ancak Kaddafi bunu reddetti ve silahlı grupların Libya'yı ve Akdeniz'i ele geçirmesini engellemek için kendisine sadık birliklerin silahlandırılması gerektiğini söyledi.

Ancak Kaddafi'nin uyarıları dikkate alınmadı ve konuşmadan üç hafta sonra NATO Libya ordusunu bombalamaya başladı. Bunun birkaç ay sonrasında da Libya hükümeti düştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?