banner39

Kaddafi, İspanya'nın hızını 110'a düşürdü

Libya'da çıkan iç karışıklıkların neden olduğu benzindeki fiyat artışı, İspanya'da hız limitinin bir gecede ansızın düşürülmesine neden oldu

Avrupa 08.03.2011, 17:59 08.03.2011, 18:07
Kaddafi, İspanya'nın hızını 110'a düşürdü

Dnüya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya Libya'da ve Arap ülkelerinde baş gösteren kriz ile petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi nedeniyle ulusal hız sınırını 120 km/s'den 110 km/s'ye çekmek zorunda kaldı.

İspanya büyük ölçüde ithal petrole bağımlı. BBC ülkenin bu ithal petrolün yüzde 13'ünü Libya'dan aldığını iddia ediyor. Libya'daki şiddetli çatışmalar ve güvenlik endişeleri petrol fiyatlarının fırlamasına neden oldu.

İspanya'da işçiler bir gece içinde önceden 120 km/s yazan 6000'den fazla tabelaya 110 km/s yazılı yeni işaretler yapıştırdılar. Başbakan yardımcısı Alfredo Perez Rubalcaba, “Biraz daha yavaşlayacak, karşılığında daha az petrol tüketecek ve daha az para ödeyeceğiz,” diye konuştu.

İspanyol hükümeti bu “olağanüstü” uygulamanın geçici olduğunu ve en erken haziran ayı sonuna kadar geçerli kalacağını söylüyor.

Fakat uygulamayı herkes benimsemedi. İspanya'nın ana muhalefet partisi, “Sırada ne var? Yoksa hükümet ışık tüketimini azaltmak için herkesi erkenden uyumaya mı zorlayacak?” dedi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?