banner39

Kahire'de üçlü zirve 'zeytin ağacı'yla bitti

Üçüncü kez biraraya gelen Yunanistan Mısır ve Kıbrıs Rum kesimi liderleri, bir türlü istenen işbirliğini hayata geçiremedi. Geçtiğimiz günlerde Kahire'deki zirve de umutlar, temenniler ve üçlü zeytin ağacının dikimiyle son buldu

Avrupa 15.10.2016, 15:33 15.10.2016, 16:14
Kahire'de üçlü zirve 'zeytin ağacı'yla bitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs Rum kesimi liderleri yine enerji için biraya geldi, ama zirveden istenenler yine çıkmadı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, geçtiğimiz Salı, Kahire'deydi. Aleksis Çipras, Güney Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis ve Abdulfettah El Sisi ile bir araya geldi. Üçlü zirvede ticari ilişkiler, bölgesel sorunlar ve enerji ön plana çıktı.

Başbakan Çipras, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, uluslararası hukuka saygının bölgedeki istikrar ve dostluk ilişkileri için şart olduğunu söyledi. Çipras, Avrupa'nın istikrarının komşularının istikrar ve güvenliğine bağlı olduğunu, bölge güvenliğinin Mısır ile işbirliği yapılmadan sağlanamayacağını kaydetti. Çipras, bölgedeki istikrar ve barış için bir başka şartın da Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu belirtti.

Zirveden, tarafların bakanlar arasında düzenli görüşmeler yapılması kararı çıktı. Yine zirveden çıkan bir başka sonuç ise, Suriye'deki savaşın sona erdirilmesi ve Filistin sorununun çözülmesi gerektiği idi. Ticaret, altyapı, turizm, tarım, teknoloji, deniz taşımacığı, güvenlik gibi konuların masaya yatırıldığı toplantıda enerji konusu ön plandaydı, ama beklenenlerin aksine yine somut adımlar gelmedi.

Zirvede, Kıbrıs çevresinde bulunan doğalgaz kaynaklarının Avrupa'ya ulaştırılmasında işbirliğinin derinleştirilmesi ve münhasır ekonomik bölge sınırlarının çizilmesinde fikir birliğine varıldı.

Temasların sonunda ise verilen sözleri ve ortak hedefleri sembolize eden üç zeytin ağacı dikildi..

Bu, taraflar arasındaki ilk buluşma değildi.. Sisi, Aralık 2015'te de Atina’daydı. Güney Kıbrıs Rum Lideri Nikos Anastasiadis'in de katılımı ile Atina’da üçlü bir zirve gerçekleştirilmişti.

Mısır tarihinin en büyük elektrik sorunuyla boğuşan Mısır'ın darbeyle gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Güney Kıbrıs ve Yunanistan liderleriyle Kahire'de Ağustos ayında biraraya gelerek Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında Doğu Akdeniz doğal gaz boru hattı inşası için anlaşma imzalamıştı

Ancak deniz sahalarının belirlenebilmesi için bölgedeki en önemli aktörlerden olan Türkiye’nin sürece dahil edilmesi ve ortak bir paydada uzlaşı sağlanması gerekiyor. 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?