Kanada-Ukrayna ortak tatbikata hazırlanıyor

Ukrayna, askeri alanda NATO standartlarına uyabilme çalışmaları dahilinde Kanada ile ortak askeri tatbikat başlatıyor

Kanada-Ukrayna ortak tatbikata hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada Savunma Bakanı Jason Kenney, 2015 yılın Eylül ayından 2017 yılın Mart ayına kadar Ukrayna’da 200 askerin bulunacağını açıkladı. Kanadalı askerlerin Ukrayna’ya ortak tatbikat için geleceği bildirildi.

27 Haziran Cumartesi günü Ukrayna’nın Lviv bölgesinde bulunan Yavorivskiy poligonunda gazetecilere konuşan Kenney, “2015 yılın Eylül ayından 2017 yılın Mart ayına kadar yapılacak ortak tatbikatlar için Ukrayna’da yaklaşık 200 Kanadalı askeri bulunacak” dedi.

Yaklaşık 150 Kanadalı askerin Lviv poligonunda düzenlenecek tatbikatlara, yaklaşık 30 askerin Kamenets-Podolskiy poligonunda yapılacak tatbikatlara, kalan askerlerin ise Ukrayna’nın başka şehirlerinde düzenlenecek tatbikatlara katılacağını kaydeden Kenney, Kanadalı askerlerin, yanlarında belirli bir miktarda silah getirmeyi düşündüğünü söyledi.

Kenney, proje bedelinin yaklaşık 16 milyon dolar olduğunu belirtti.

Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, bahsedilen programların Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için çok önemli olduğunu kaydederek Ukrayna ordusunun en yakın zamanda NATO standartlarına geçmeyi planladığını açıkladı.

Tatbikatların 2015 yılın sonbahar döneminde başlayıp iki yıl boyunca devam edeceğini ifade eden Poltorak, “Bu tatbikatlar, Ukrayna askerlerine, NATO standartları ile ilgili yeni bilgileri edinmeye imkan verecek. Kanadalı askeri eğitmenler ise, Donbas’ta düzenlenen terörle mücadele operasyonları sırasında Ukrayna ordusunun aldığı tercübeyi edinmeye imkan verecek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 11:24
banner53
YORUM EKLE

banner39