banner15

Kanada'daki yangın bir aydır söndürülemedi

Kanada'da hala kontrol altına alınmayan yangın devam ederken halkın bir kısmı evlerine dönmeye başladı

Kanada'daki yangın bir aydır söndürülemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada'da şu ana kadar 582 bin hektarlık alanı kül eden ve halen kontrol altına alınamayan orman yangını nedeniyle evlerinden tahliye edilen Fort McMurray sakinlerinden bir kısmı dönmeye başladı.

Fort McMurray Yangın Bilgi Merkezi’nden yapılan açıklamada, daha önce Alberta Eyaleti Başbakanı Rachel Notley’in açıkladığı güvenlik şartlarının yerine getirildiği, yangından etkilenmeyen evlerin bulunduğu mahallelere giriş izni verildiği bildirildi.

İznin verildiği 1 Haziran itibariyle dönmesi planlanan 15 bin şehir sakininden, ilk gün 8 bininin evlerine döndüğü açıklanırken, bu rakamın hafta sonuna kadar 40 bini bulmasının beklendiği kaydedildi.

Orman yangının sonrası, bölgeden tahliye edilen 90 bin kişi, Edmonton başta olmak üzere çevre şehirlerdeki barınma merkezlerinde kalıyordu.

YANGIN KONTROL EDİLEMİYOR

Öte yandan 1 Mayıs’ta çıkan ve ülke tarihinin en büyüğü sayılan orman yangını, bugüne kadar verilen tüm mücadeleye rağmen hala kontrol altına alınamadı. Yangın Bilgi Merkezi’nin son verilerine göre, 582 bin hektarlık bir alanı kül eden yangın, 13 ayrı noktada aktif olarak ilerliyor.

Yangın söndürme çalışmalarında halen 2 bin 472 itfaiyeci ve destek personeli görev yaparken, yangına havadan 99 helikopterle müdahale edilmeye devam ediliyor. 287 ağır iş makinasının da yer aldığı söndürme çalışmalarına son olarak Güney Afrika’dan gelen 299 itfaiye eri de katıldı.

Kanada Kızılhaçı'ndan yapılan açıklamada ise Fort McMurray sakinleri için açılan yardım kampanyasında yeni bir rekora daha ulaşıldığı ve toplam 125 milyon dolar para toplandığı bildirildi. Toplanan yardımlar, yangın mağdurlarına resmi kayıtlar sonrası verilen banka kartları aracılığıyla dağıtılıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 10:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48