banner39

Karşı işkence raporunda Almanya'ya eleştiri

Alman hapishaneleri 'Karşı İşkence' kurumu tarafından kötü şartlar ihtiva ettikleri için eleştirildi, işkence yapılmamamkla birlikte, hijeniğe dikkat edilmediği, hücrelerin yeterince havalandırılmadığı, mahkumlara şahsi serbestlik verilmediği, tuvalet ihtiyacı bile görürken video kayıtlarının yapıldığı bildirildi.

Avrupa 03.04.2012, 14:13 03.04.2012, 14:13
Karşı işkence raporunda Almanya'ya eleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merkezi Wiesbaden şehrinde bulunan Alman Ulusal Karşı İşkence resmi ajansı, federal ve eyalet yetkilileriyle birlikte hazırladığı 2010/2011 raporunda Alman hapishanelerinde doğrudan işkenceye rastlanmadığını, ancak mahkumların tutulduğu hücrelerdeki alt yapı şartlarının çok kötü olduğunu bildirdi.

Ulusal resmi kurum, Almanya'da 2008'den beri polis, ordu ve gümrük korumaya bağlı adli ceza kurumlarını, psikiyatr kliniklerini ve yurtdışı yapılan mültecilerin kısa süreli olarak tutulduğu hücreleri takip ve kontrol ediyor.

Berlin'de genç mahkumların tutulduğu bir hapishanede inceleme yapan Karşı İşkence Ajansı kontrolcüleri hücrelerde hijenik şartların çok kötü olduğunu, sararmış lekeli yataklarda ölü haşaratlar gördüklerini, tuvaletlerin ve muslukların çık pis olduğunu bildirdiler. Kontrolcüler böyle pis bir ortamın insan onurunu rencide edici olarak algılanabileceğini belirttiler.

Diğer taraftan yapılan kontrollerde hapishanelerde mahkumların tuvalet ihtiyaçlarını giderirken de video ya da geniş açılı aynalarla takip edildiği tesbit edildi. Bunun şahısların çok özel hayatının ihlali olduğunu belirten Karşı İşkence Dairesi, video takibinde tuvalet kısımlarının pikselize edilmesi gerektiğini kaydetti. Kontrolcüler birçok hücreye çok sayıda mahkum yerleştirildiğini, hücrelere gün ışığının ve temiz havanın girmediğini bildirdiler.

Alman Karşı İşkence Dairesi, 1984'de BM tarafından belirlenen işkence yasağının Almanya'da uygulanmasını takip etme görevini yürütüyor. Resmi daire, tüm ülkedeki binlerce hapishaneyi takip edebilmek için yeterince çalışanı bulunmadığından şikayet ediyor. Tüm Almanya için Karşı İşkence Ajansında 4 tam kadrolu memur, 5 de fahri görevli çalışıyor. Bu sene ilk defa federal ve eyalet resmi kurumları da raporun hazırlanmasına katıldılar.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?