Katalanlar gelecek yıl bağımsızlık referandumuna gidecek

Katalonya Başkanı Puigdemont, "İspanya devleti razı olsun ya da olmasın 2017 Eylül ayında bağımsızlık yanlısı referandum" sözü verdi

Katalanlar gelecek yıl bağımsızlık referandumuna gidecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi'nin başkanı Carles Puigdemont, "İspanya devletinin rızası olsun ya da olmasın 2017 Eylül ayında bağımsızlık yanlısı referandum yapılması" sözü verdi.

Puigdemont, İspanya demokrasi tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, hükümeti için parlamentodan güven oylaması isteyen ilk siyasi lider oldu.

Güvenoyu için Katalan parlamentosunda bugün başlayan oturumda konuşma yapan Puigdemont, "Referandum ya olacak ya olacak" iddiasında bulundu.

Bağımsızlık yanlısı bir referandum yapılması için İspanyol hükümetiyle her türlü işbirliğine açık olduklarını dile getiren Puigdemont, "Eğer İspanyol hükümeti demokrasinin temellerini kabul ederse, referandumun tarihi, sorusu ve geçerlilik oranının belirlenmesi için müzakereye hazırız. Katalonya ile anlaşmalı bir referandum yapmak İspanyol siyasetinin sorumluluğudur. Çünkü Katalanların yüzde 60'ı bu referandumun yapılmasını destekliyor." ifadelerini kullandı.

Puigdemont, 9 Kasım 2015'te Katalan parlamentosunda kabul edilen, "İspanya devletinden ayrılmayı sağlayacak yol haritasının" Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine rağmen öngörüldüğü şekilde devam edeceğini ve 2017 Temmuz ayına kadar gerekli yasaları çıkaracaklarını savundu.

Öte yandan "Junts pel Si" (Evet için Birlik) ittifakının yaklaşık 8 ay önce Katalonya'da kurduğu azınlık hükümetine dış destek veren aşırı sol görüşlü "Halk Birliği Adaylığı" (CUP) partisine de seslenen Puigdemont, gelecek ay görüşülmeye başlanacak 2017 bütçesine destek vermemesi halinde erken seçime gitme kararı alacağını ifade etti. "Bütçe onaylanmaksızın güvenoyu geçerli olmaz" diyen Puigdemont, 2016 yılı için hazırlanan bütçeyi veto eden CUP'un bu tutumunu 2017 bütçesinde de devam ettirmesi halinde "ortaklığın bozulacağını" dile getirdi.

Katalonya'da geçen ocak ayında "Junts pel Si" ittifakı tarafından kurulan azınlık hükümeti ile ilgili güven oylamasının yarın yapılması ve CUP'un desteğiyle güvenoyunun alınması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 12:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35