banner39

Katalanlar'dan bağımsızlık eylemi

İspanya'nın özerk Katalonya bölgesinde yüzbinlerce kişi, bağımsızlık için eylem yaptı. Katalanlar, 400 kilometre uzunluğunda bir insan zinciri oluşturdu.

Avrupa 11.09.2013, 22:35 11.09.2013, 22:35
Katalanlar'dan bağımsızlık eylemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimi, her yıl 11 Eylül'de gerçekleştirdiği ulusal günü (Diada) etkinliklerini bu yıl tamamen bağımsızlık yanlısı tartışmaların gölgesinde yaşadı.

Katalonya bağımsızlık talebini dünyaya duyurmak için 400 kilometrelik kıyı şeridi boyunca, binlerce Katalanın katılımıyla insan zinciri oluşturdu.

Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden bağımsızlığını talep eden Estonya, Letonya ve Litvanya'nın 1989 yılında oluşturduğu 600 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 1,5 milyon kişinin katıldığı insan zincirine atıfta bulunan Katalanlar, benzer bir eylemi yüksek bir katılımla Katalonya'da gerçekleştirdi.

Katalonya'nın kuzeyindeki Le Perthus'dan (Fransa'nın güneyinde) güneyindeki Tarragona'nın Alcanar ilçesine olan kıyı şeridinde otoyollardan, meydanlara kadar toplam 86 belediyede oluşturulan insan zincirinde, "Bağımsızlığa doğru Katalan yolu" sloganıyla gösteri düzenlendi.

"Daha fazla tahammülümüz kalmada. Ya bağımsızlık ya bağımsızlık" diyen "Katalonya Ulusal Meclisi" (ANC) adlı ayrılıkçı görüşlü sivil toplum örgütünün koordinasyonunda gerçekleşen insan zinciri eyleminde 30 bin gönüllü görev yaptı.

Katalonya'nın Bourbon ordularına yenilip Barcelona'nın düştüğü yıl olan 1714'e atıfla yerel saat ile 17.14'te yapılan eylemde el ele tutuşan Katalanlar "bağımsızlık" sloganları attı. Eyleme katılan Katalanlar, bağımsız Katalonya bayrağı baskılı tişörtler giyerken, "Hoşçakal İspanya" yazılı ifadeler dikkati çekti.


Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?