Katalanlardan referandum atağı

Katalanlar, 2014'te bağımsızlık yanlısı bir referandum yapılması yolunda toplumsal baskı oluşturmak için yüz binlerce kişinin katılacağı insan zinciri oluşturacak

Katalanlardan referandum atağı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katalanların ulusal günü olan 11 Eylül'de, Katalonya Ulusal Meclisi (ANC) adlı sivil girişiminin öncülüğünde ''Bağımsızlığa doğru Katalan yolu'' teması altında, Katalonya'nın 400 kilometrelik deniz şeridinde insan zinciri oluşturularak, hem başkent Madrid'e gözdağı verilmesi hem de dünyaya Katalanların sesinin duyurulması hedefleniyor.

Aralarında AA muhabirinin de olduğu Madrid'deki bir grup yabancı gazeteciye ''Bağımsızlığa doğru Katalan yolu'' girişimiyle ilgili bilgi veren ANC yetkilileri, ''Biz yeni Katalonya devletini inşa etmeyi başarmak için çalışıyoruz. Herkes şunu bilmeli ki, Katalanlar olarak kırmızı çizgimize geldik. Bundan daha fazla dayanamayız. Katalanlar en kısa zamanda referandumun yapılıp, kendi devletlerinin kurulmasını istiyor'' şeklinde konuştular.

İnsan zinciri eyleminin, Katalanların ''barışçıl bir şekilde bağımsızlıklarını talep edecekleri bir gösteri'' olacağını söyleyen ANC Başkan Yardımcısı Jaume Marfany, ''Katalan halkının demokratik ve çoğulcu arzusunu göstermek, bağımsız, yeni bir Avrupa devleti olmak istediğimizi duyurmak istiyoruz'' dedi.

2014 yılında yapılmak istenen bağımsızlık yanlısı referandumu engelleyeceği gözüken İspanya merkez hükümetinin tutumunu eleştiren Marfany, ''Biz İspanya'nın demokratik bir ülke olduğunu göstermesi için elinde bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. İngiltere ve İskoçya'daki gibi bir durum İspanya ve Katalonya'da da olmalı. Diyaloglar başlatılıp, müzakere masasına oturmalı'' görüşlerini savundu. Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Artur Mas'ın temmuz ayında Başbakan Mariano Rajoy'a gönderdiği ancak cevap alamadığı mektupta, 2014'te meşru bir referandum yapılması için 5 farklı model sunduğunu anlatan ANC temsilcisi, 2014'te referandumun yapılmasının engellenmesi halinde yeni yollar deneyeceklerini söyledi.

Bu arada 86 Katalan belediyesinde olacak ve 30 bin gönüllünün görev yapacağı insan zinciri eylemlerinin en büyüğü Barcelona'da organize edilecek. Katalan halkının yüzde 20'sine denk gelen yaklaşık 1,5 milyon kişinin katılımının beklendiği Barcelona'da, dünyaca ünlü Kutsal Aile Kilisesi ve Nou Camp Stadı gibi turistik yerlerde de insan zinciri oluşturulacak. Ayrıca 1-11 Eylül tarihlerinde dünyanın 55 farklı kentinde benzer insan zinciri eylemleri organize edilerek bağımsız bir Katalonya'ya destek verileceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 11:16
banner53
YORUM EKLE

banner39