Katalonya'da gayriresmi referandum gerginliği

Katalonya Özerk Yönetimi, bağımsızlık için yarın gayrirresmi referanduma gidecek. Merkezi yönetim ise buna müsaade etmeyeceğini açıkladı

Katalonya'da gayriresmi referandum gerginliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katalonya özerk yönetim hükümeti, Anayasa Mahkemesi'nin durdurma kararına rağmen 9 Kasım'da bağımsızlık yanlısı gayri resmi halk oylamasına gitmekte kararlı gözüküyor.

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetim hükümeti,  Anayasa Mahkemesi'nin durdurma kararına rağmen 9 Kasım'da bağımsızlık yanlısı gayri resmi halk oylamasına gitmekte kararlı gözüküyor.

Katalonya özerk yönetim hükümeti Dışişleri ve AB Genel Sekreteri Roger Albinyana, "Sürecin henüz yarısındayız, daha önümüzde 2 yıl var. Pazar günkü sadece Katalonya'nın ifade özgürlüğü ve katılım sınavı olacak" dedi.

Albinyana, Anayasa Mahkemesi'nin geçici durdurma kararına rağmen İspanyol hükümetinin itirazıyla ilgili nihai kararını vermediğini savunarak, "Biz meşru ve resmi bir halk oylaması olduğunu düşünüyoruz. Pazar günü Katalonya'nın 947 belediyesinin hemen hemen hepsinde seçim masası olacak. Katalanlar pazar günü özgür bir şekilde sandığa giderek Katalonya’nın siyasi geleceğine ilişkin oyunu kullanacak. Bu sürecin meşruluğu hakkında bir tartışma yok" dedi.

KATILIM ÇAĞRISI

Katalonya'da iktidardaki Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU) Partisinin büyük ortağı Katalonya Demokrat Yönelimi (CDC) Partisinin genel koordinatörü Josep Rull, Katalanlara "demokratik bir şekilde, normal ve sakin oy kullanmaları" çağrısı yaptı. Rull, Katalan yerel polisinin yarın olası bir savcılık talimatıyla sandıkları kaldırması ihtimalinin olmadığını savundu.

Anayasa Mahkemesi, hafta başında oybirliğiyle aldığı kararda İspanyol hükümetinin söz konusu halk oylamasıyla ilgili itirazını kabul etmiş ve süreci otomatik olarak askıya almıştı. Ancak yasağa rağmen yarın Katalanların oy kullanmasını gönüllüler aracılığıyla yapmak isteyen Katalonya özerk yönetim hükümeti, oy sandıklarını ve kağıtlarını Katalan belediyelerindeki enstitülere göndermişti.

Katalonya'daki halk oylamasında olay çıkmasını önlemek için 6 bin 900 Katalan polisi, 800 jandarma ve 450 İspanya ulusal polisinin görev yapması öngörülüyor.

BAŞBAKAN RAJOY'DAN TEPKİ

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, "Başbakan olduğum sürece, İspanya Anayasası'nın hükümleri yerine getirilecek, ulusal egemenlik korunacak ve hiç kimse İspanya'yı bölemeyecek" ifadesini kullandı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Öte yandan Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesi Savcılığı ise Anayasa Mahkemesi'nin durdurma kararı aldığı 9 Kasım'daki bağımsızlık yanlısı gayri resmi halk oylamasında, kamu binalarının kullanılmasının suç teşkil edip etmediğine ilişkin soruşturma açtığını duyurdu.

Soruşturma kapsamında Katalonya'da belediyelere ait eğitim merkezleri ve enstitülerdeki oy sandıklarının incelemeye alınacağı iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2014, 17:52
banner53
YORUM EKLE

banner39