banner15

Katalonya'nın bağımsızlık talebi askıya alındı

İspanyol hükümeti, Katalonya'daki bağımsızlık deklarasyonu için Anayasa Mahkemesine itiraz etti, deklarasyon askıya alındı

Katalonya'nın bağımsızlık talebi askıya alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanyol hükümeti, hukuki danışma organı Devlet Avukatlığı Kurumu aracılığıyla Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosunda kabul edilen "bağımsızlık deklarasyonu" için Anayasa Mahkemesine itiraz başvurusunda bulundu. Bakanlar Kurulu'nun verdiği onayın ardından Devlet Avukatlığı Kurumu yetkilileri, Anayasa Mahkemesine giderek itiraz başvurusunu resmen yaptı. 

İspanyol hükümetinin bu sabah yaptığı itirazın ardından acil toplanma kararı alan Anayasa Mahkemesi, hükümetin itirazını oy birliğiyle kabul etti. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı ile Katalonya özerk yönetimi parlamentosunda 10 Kasım tarihinde kabul edilen, "bağımsızlık sürecini başlatan yasaların hazırlanmasını öngören deklarasyonu" otomatik olarak askıya alınmış oldu.

Bu arada İspanyol resmi haber ajansı EFE'ye konuşan hükümet kaynakları, Anayasa Mahkemesi'nin acil toplanıp karar almasını "devlet kurumlarının gücü" olarak değerlendirdi.

Bundan sonraki süreçte Anayasa Mahkemesi'nin kararına itaatsizlik edip, bağımsızlık sürecini başlatacak yasalarla ilgili çalışmaları sürdürmeleri halinde, aralarında Katalonya Başkanı Artur Mas, hükümet üyeleri ve Katalonya Parlamentosu Başkanı Carmen Forcadell'in de olduğu Katalonya özerk yönetimindeki 21 üst düzey siyasetçinin yetkileri ellerinden alınacak. Katalonya yerel polisi ve jandarma da Katalan Parlamentosu'nda bağımsızlık deklarasyonu ile bağlantılı bir girişim olması halinde bunu hemen Başsavcılığa bildirecek.

Öte yandan 27 Eylül'deki seçimlerden sonra da Katalonya başkanı olmaya devam etmek isteyen Artur Mas'ın kurduğu hükümet, Katalan Parlamentosu'nda yarın yapılacak oturumda 2. kez güven oyu almaya çalışacak. 135 sandalyeli Katalan Parlamentosu'nda 62 milletvekili ile 1. parti konumunda olan "Junts pel Si" (Evet İçin Birlik) dışında Mas'a güven oyu veren siyasi parti bulunmazken, bağımsızlık yanlısı diğer bir parti olan, 10 milletvekilline sahip Halk Birliği Koalisyonu (CUP) liderleri Mas'a destek vermeyeceklerini bugün yapılan toplantı sonrasında yineledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 09:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35