banner39

Katin katliamının yeni belgeleri

Rusya, Polonya'ya Katin katliamıyla ilgili 20 bin yeni belge verdi

Avrupa 23.09.2010, 14:15 23.09.2010, 14:15
Katin katliamının yeni belgeleri

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya, 1940 yılında Katin Ormanı'nda Polonyalı esirlerin öldürülmesiyle ilgi 20 bin yeni belgeyi Polonya tarafına verdi.

Rus Savcı Saak Karapetyan bugün yaptığı açıklamada, Polonya tarafına verilen belgelerde, Katin Ormanı'nda infaz edilen Polonyalı mahkumların tam listesi ve mahkumların Katin Ormanı'na nakledilmesi emrinin bulunduğunu kaydetti.

Rusya, Polonya'ya mayıs ayında Katin Katliamı ile ilgili 67 dosyalık belgeyi teslim etmişti.

EMRİ STALİN VERDİ

Sovyetler Birliği liderlerinden Josef Stalin, 5 Mart 1940'ta KGB'nin selefi gizli servis NKVD'ye, Kızıl Ordu tarafından esir alınan 22 bin savaş esirini öldürmeleri emrini vermişti.

Polonya, Rusya'nın Belarus sınırı bölgesinde bulunan Smolensk kentine yakın Katin Ormanı'ndaki 3 ayrı toplama kampında tutulan doktor, avukat, öğretim üyesi, mühendis, polis ve rahip yedek subaylarından oluşan Polonyalı 22 bin savaş esirinin katledildiğini belirtiyor.

Stalin'in verdiği belirtilen emrin uygulanması 1940 yılı Haziran ayı başında sona ermiş, bunun sonucunda Polonya halkının en eğitimli ve üretken kesimini oluşturduğu belirtilen 22 bin savaş esiri, kafalarından vurulduktan sonra toplu mezarlara gömülmüştü.

Katliamın sorumluluğu önce Hitler'e yüklenmiş, ancak İngiltere'nin başta sessiz kalmasına rağmen olayın sorumlusunun Stalin olduğu ortaya çıkarılmıştı.

SSCB'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile SSCB'nin 26 Aralık 1991'de dağılmasından sonra ortaya çıkan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Katin'de kısmi sorumluluğu kabul etmişlerdi.

Rusya'nın, 22 bin Polonyalı askerin Katin Ormanı'ndaki 3 toplama kampında öldürülmesinden dolayı resmen özür dilemesinin ardından, iki ülke ilişkileri son dönemde giderek düzelmeye başlamıştı.

UÇAK KAZASIYLA HATIRLANAN RESMİ TÖREN

Rusya Başbakanı Vladimir Putin geçen nisan ayında Katin Ormanı yakınlarında düzenlenen anma törenine katılmış ve böylelikle ilişkilerin yeniden düzeltilmesi için jest yapmıştı.

Katin'deki anma törenine Polonya Başbakanı Donald Tusk ile birlikte katılan Putin, törende yaptığı konuşmada, "Polonya ile Rusya arasında tarihin aydınlatılması için uzmanlar düzeyinde yol açılmıştır" ifadesini kullanmıştı.

Tusk da törende yaptığı konuşmada, "Burada öldürülenlerin göz yuvaları, enselerine sıkılmış kurşunlar bize bakıyor. Tarihin büyük yalan yarasının uzlaşmayla aydınlatılması için bekliyorlar" ifadesini kullanmıştı.

Katin Ormanı töreninde Rus Ortodoks papazları, Katolik rahipler ve Müslüman imamlar dualar okumuştu.

Bu törenin hemen ardından anma törenlerine katılmak için Rusya'nın Smolensk kentine giden Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, 10 Nisanda Smolensk yakınlarında kötü hava koşulları yüzünden düşmüş ve olayda kurtulan olmamıştı.

Uçakta, Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrzej Kremoer, Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor ve Merkez Bankası Başkanı Slawomir Skrzypek de bulunuyordu.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?