banner39

'Kavgam' 70 yıl sonra ilk kez basılıyor

Hitler'in yaklaşık 70 yıldır Almanya'da basımı yasak olan kitabı Kavgam Münih'te bir enstitü tarafından yeniden yayınlanıyor.

Avrupa 01.01.2016, 14:27 01.01.2016, 14:27
'Kavgam' 70 yıl sonra ilk kez basılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya eski Devlet Başkanı Adolf Hitler'in kitabı "Mein Kampf- Kavgam" 70 yıl sonra ilk kez Almanya'da satılmaya başlanacak. Hitler'in Nazi ideolojisinin çerçevesini çizdiği kitabın satışı, telif haklarını elinde bulunduran Bavyera eyaleti hükümeti tarafından yasaklanmıştı. Telif hakkının süresi dolarken, Münih'teki Çağdaş Tarih Enstitüsü gelecek hafta yeni bir baskı yapacağını duyurdu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, kitabın açıklamalı versiyonunun Almanya dışında birçok ülkede basılması bekleniyor. Yeni baskıdaki binlerce akademik dipnot kitabın ne kadar tutarsız olduğu ve kötü yazıldığını göstermeyi amaçlayacak.

Tarihçiler Kavgam'ın bilim insanlarının Nazi dönemindeki Yahudi Soykırımı'nın nasıl yaşandığının anlamasına yardımcı olacağını söylüyor. Birçok Yahudi örgütü de kitabın bu versiyonunun basılmasını memnüniyetle karşılıyor.

İLK BASKI 1925'TE

Kavgam ilk olarak 1925'te, Hitler iktidara gelmeden sekiz yıl önce basılmıştı. Nazi Almanyası 1945'te yenildiğinde müttefik güçler kitabın telif haklarını Bavyera hükümetine vermişti.

Kitap savaş sırasında milyonlarca kopya basılmış ve kolayca bulunabilir olsa da Bavyera hükümeti yeniden basılmasını yasaklamıştı.

Alman yasalarında telif haklarının süresi 70 yıl ve artık yayıncılar kitabı ücret ödemeden basabilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?