banner15

Kayıp çocuklar gününde 'mülteci çocuklar' hatırlanmadı

Her yıl 25 Mayıs, 'Uluslararası Kayıp Çocuk Günü' olarak anılıyor. Bu yılki anmalarda, dünya basını Avrupa'da kaybolan 10 bin çocuğu hatırlamadı...

Kayıp çocuklar gününde 'mülteci çocuklar' hatırlanmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyada kayıp çocuk sorunu ciddi boyuta ulaştı. Son raporlara göre, Avrupa’da her iki dakikada bir çocuk ortadan kayboluyor. Bu istatistik Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 40 saniyede bir olarak kayıtlara geçiyor. Her yıl 25 Mayıs, dünyada bu kayıp çocukları hatırlama günü olarak düzenlenirken, geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan 'Avrupa'da kaybolan binlerce mülteci çocuğu, dünya basın hatırlamadı, görmedi. 

Son beş yılda Suriye, Irak ve Afganistan'daki iç savaştan kaçarak Avrupa'ya giden 10 bin mülteci çocuğun kayıp olduğu duyurulmuştu. Geçtiğimiz günlerde Avrupalı kaynaklar "Avrupa'ya ulaşmış 10 bin çocuk kayıp. Bu çocukların akıbeti bilinmiyor. Organ mafyasının elinde düştüklerine dair iddialar çok yaygın" açıklaması yapmıştı. 

Sivil toplum örgütlerinin baskılarına rağmen, AB devletlerinin çabaları herhangi bir sonuca ulaşmış gözükmüyor.

Almanya Federal Polisi, Afganistan, Suriye, Eritre, Fas ve Cezayir kökenli oldukları kaydedilen çocuklardan çok az bir kısmına ulaşıldığını belirtirken, binlerce çocuktan halen haber alınamıyor.

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri de geçen ay yazdıkları mektupta kayıp sığınmacı çocukların fuhuş ya da organ mafyası başta olmak üzere, suç örgütlerinin eline düşmüş olabilecekleri uyarısında bulunmuşlardı.

DÜNYA KAYIP ÇOCUKLAR GÜNÜ

Uluslararası Kayıp Çocuklar Günü 1983 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan tarafından ilan edildi. Bu hareketin fitilini ise 1979 yılında New York’un aşağı Manhattın bölgesinde kalan Soho’da 6 yaşındaki Ethan Patz’in kaybolması ateşledi.

Ethan Patz, 25 Mayıs 1979 günü evinden çıktı ve okula gitmek için servise bineceği iki blok ötedeki durağa doğru yürümeye başladı. Ancak küçük Patz hiçbir zaman okul servisine ulaşamadı. Hikaye çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Herkes ülkede Patz’ı aramak için seferber oldu. Kamuoyunun giderek artan ilgisi yetkililerin daha da çalışmalara ağırlık vermesine yüzlerce polis memurunu arama çalışmalara yönlendirmesine neden oldu.

Ethan’ın profösyönel bir fotoğrafçı olan babası Stan Patz, çektiği fotoğraflarla çocuğunu aramaya başladı. Devamında ise Ethan süt kutularına resmi basılan ilk kayıp kişi oldu. Ancak yıllar geçti ve 2001 tarihinde küçük Ethan ölü olarak resmi kayıtlara geçti ve küçük çocuğun fail veya failleri belirlenemedi.

Devamında ise Reagan bu özel günü ulusal olarak ilan etti ve bir çok ülke ABD’nin bu kararına uyarak 25 Mayıs’ta kayıp çocukları anmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 12:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48