banner39

Kenize Murad: AK Parti tehlikeli bir zafer kazandı

Türkiye'de halkın ekonomik gelişmeyi demokrasiye tercih ettiğini savunan Kenize Murad, Erdoğan'ın zaferinin tehlikeli günler getirebileceğini öne sürdü

Avrupa 01.04.2014, 14:42 01.04.2014, 14:42
Kenize Murad: AK Parti tehlikeli bir zafer kazandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sultan Beşinci Murad'ın torunu Selma Sultan'ın kızı olan Kenize Murad, AK Parti'nin 30 mart seçimlerinde kazandığı zaferden sonra Türkiye'yi zor şartların beklediğini öne sürdü.

Kenize Murad Fransız Le Figaro Gazetesi'nde yazdığı makalede Türkiye'nin ekonomik şartları demokrasiden daha çok önemsediğini öne sürerek AK Parti'nin Türkiye'de özellikle ulaşım ve sağlık alanında önemli icraatler yaptığını ve ekonomiyi rayına oturttuğunu belirtti ve seçimlerdeki zaferde bunun etkisi olduğunu ifade etti.

AK Parti'nin belli bir vakte kadar ılımlı İslamcı bir portre çizdiğini kaydeden Kenize Murad, ardından Cumhuriyet döneminin katı laik tutumuyla ters düşen icraatlere imza attığını, bu kapsamda başörtüsünü serbest bıraktığını ve Kur'an kurslarına özgürlük tanıdığını, dini eğitimin önündeki engelleri kaldırdığını söyledi. Bu icraatlerin tekke ve zaviyeleri kapatan cumhuriyet inkılaplarıyla ters düştüğünü savunan Murad, ülke halkının yıllardır uygulanan bu yasakları kaldırdığı için AK Parti'yi benimsediğini kaydetti.

Kenize Murad AK Parti'nin halkın istikrar, ekonomik ilerleme ve din hürriyeti taleplerini yerine getirdiğini ifade etti. AK Parti ile yeni bir zengin sınıfının oluştuğunu kaydeden Murad, ülkedeki çatışmanın da eski ve yeni zenginlerin mücadelesi olduğunu ifade etti.

Tüm bunlardan sonra AK Parti'nin son üç ayda yolsuzluklarının ortaya çıktığını iddia eden Murad, süreç içerisinde binlerce polisin, yüzlerce hakim ve savcının yerinin değiştirildiğini söyledi ve yasaklanan Twitter ve Youtube örneklerini vererek medya üzerinde büyük baskıların olduğunu iddia ederek "Böyle bir durumda yapılan seçim için iktidarı onaylama referandumu denilebilir mi?" ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan'ın seçim zaferinden sonra yaptığı konuşmada diyalog çağrısı yerine karşısındakileri hain ilan ettiğini ve onları ortadan kaldıracağını söylediğini savunan Murad, bu dilin ülkedeki kutuplaşmayı arttıracağını, demokrasi ve AB sürecinde geriye doğru bir gidiş getireceğini söyledi.

Çok sayıda kitabı olan Kenize Murad'ın 'Filistin ve İsrail'in Sesleri'; 'Saraydan Sürgüne' ve 'Begüm & Bir Devrimin Ruhu' kitapları Türkçe'ye çevrildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?