banner15

Kerç Köprüsü inşaatı durduruldu

Rus Stroygazmontaj şirketi, işgal edilen Kırım’ı Rusya'ya bağlayacak ve Kerç boğazının üzerinden geçecek köprünün inşaatını maddi sebeplerle durdurdu.

Kerç Köprüsü inşaatı durduruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İşgal edilen Kırım’ı Rusya'ya bağlayacak ve Kerç boğazının üzerinden geçecek köprünün inşaatını geçici olarak durduruldu. 

Forbes’in haberine göre Stroymontaj şirketinin Müdürü Andrey Kirilenko’nun Ulaşım Bakanı Birinci Yardımcısı Yevgeniy Ditrih ve Rusya Devlet Karayolları Müdürlüğü (Rosavtodor) Başkanı Roman Starovoyt’a, yazdığı mektupta Kerç köprüsünün inşaatı için Rus Stroymontaj şirketine bütçeden en son Aralık 2015’te para yatırıldığı ve 2016 yılı için planlanan 65.4 milyar rublelik (yaklaşık bir milyar dolar) ödemenin hala yapılmadığı bildiriliyor.

Söz konusu mektupta, Kirilenko, ödeme geciktiği için şirketin planladığı tempolarla köprüyü yapamadığını ve pahalı inşaat malzemelerini satın alamadığını bildiriyor.

Forbes’e göre Rusya’da 2016 yılından itibaren büyük devlet inşaat projeleri, Kerç Köprüsü de dahil, toplu olarak alışılmış bankacılık hizmetlerinden hazine hizmetlerine transfer edildildiği için ödemelerde geçikmeler oldu.

Kerç Boğazının üzerinden geçecek köprü, Rusya için en pahalı, en büyük ve teknik olarak en zor köprü olacak.

Daha önce Rusya’nın sadece köprünün projesi için 50 milyon dolar harcadığı bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 10:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48