banner39

banner35

"Kiev, AB üyeliği için Ankara kadar beklemeyecek"

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Euronews'e yaptığı açıklamada Kiev'in Avrupa Birliği ile müzakere sürecinin Türkiye gibi uzun sürmeyeceğini söyledi.

Avrupa 07.05.2022, 20:27 07.05.2022, 20:33
"Kiev, AB üyeliği için Ankara kadar beklemeyecek"

Euronews'in sorularını cevaplayan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Moskova yönetimini totaliter, milliyetçi, emperyal olarak nitelendirerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaş suçundan yargılanması için özel mahkeme kurulması gerektiğini söyledi. 

Ukrayna'ya silah yardımlarını aralıksız devam ettiğini de belirten Morawiecki, Kiev'in Avrupa Birliği ile müzakere sürecinin Türkiye gibi uzun sürmeyeceğini söyledi. 

Morawiecki, "Haziran ayında Avrupa Komisyonu Ukrayna'nın AB üyeliği başvurusu hakkında görüş bildirecek. Ukrayna'nın bu on yılın sonundan önce AB'ye katılmasını bekliyor musunuz?" şeklinde sorulan souya "Umarım. Bence bu tamamen mümkün. Bence bu Rus korkunç savaşı yüzünden mümkün. Rusya cezalandırılmalı. Rusya Federasyonu'nun servetine ve Rus oligarklarının servetine el konulmalı. Çok yakında buna uygun yasaları çıkaracağız, umarım, parlamentomuzdan geçer. Ukrayna’nın Avrupa Birliği’nin ni parçası olmasıyla ilgili olarak, Avrupa Komisyonu tarafından çağrı yapıldığı gibi, onlara oldukça hızlı bir şekilde aday statüsü verilmeli. Bununla birlikte katılım süreci başlayacak ve bu Türkiye ya da diğer ülkeler için olduğu kadar uzun sürmeyecek." şeklinde cevap verdi.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?