banner39

Kiev, Grozni olma yolunda

Ukrayna'nın gösterilerle adını duyuran başkenti Kiev'de de 90'lı yıllardaki Grozni gibi Rus karşıtlığının arttığı bildirildi

Avrupa 20.02.2014, 16:17 20.02.2014, 16:17
Kiev, Grozni olma yolunda

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Ukrayna’da vukubulan olayların daha da büyüyerek bölge ülkelerini de etkisi altına almasından endişe ediliyor.

Rus bölge uzmanları Ukrayna’da yaşanan olayları doksanlı yılların olayları ile kıyaslıyor ve olayların çok daha büyüyebileceğine dair uyarılarda bulunuyor. Sivil eylem olarak başlayan gösteriler, iktidar temsilcilerinin de sert müdahalesi ile beraber kanlı bir savaşa dönüşmek üzere.

Bölgeye giden basın mensupları şehir halkının endişeli olduğunu, metro istasyonlarının ve lokantaların çalışmadığını, yol polislerine dahi otomotik silahlar verildiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra bir zamanlar Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de olduğu gibi burada da muhaliflerin Rus basınına ve Rusya’ya karşı derin bir nefret duyduğunun altı çiziliyor. Bundan başka Çeçenistan savaşı başlamadan önce Grozni’de de benzer görüntülerin ortaya çıktığı vurgulanıyor.

Bir Rus gazetecinin iddiasına göre sadece muhalifler değil iktidar temsilcileri de Rusyalı basın mensuplarının Özgürlük Meydanı’na girişini engellemeye çalışıyor. Meydana giriş öncesinde kimlik kontrolünün yapıldığı ve uygun görülmeyen şahısların alınmadığı bildirildi.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?